Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. kard. Paulo Evaristo Arns OFMUrodził się 14 września 1921 r. w Forquilhinha, w brazylijskiej diecezji Criciúma. 9 grudnia 1939 r. wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych w brazylijskiej Prowincji Niepokalanego Poczęcia; pierwsze śluby złożył 10 grudnia 1940r., a wieczyste — 10 grudnia 1943 r. Kształcił się w brazylijskich domach zakonnych franciszkanów, m.in. w Instytucie Teologicznym w Petrópolis; ukończył filologię klasyczną na paryskiej Sorbonie i w Institut des Hautes Études. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 listopada 1945 r. Następnie studiował w Niemczech, Anglii, Holandii, Belgii, USA i Kanadzie.

Po powrocie do kraju wykładał język i literaturę francuską, m.in. na uniwersytecie w Bauru; patrologię i historię Kościoła w seminarium swego zakonu oraz na Katolickim Uniwersytecie w Petrópolis. Równocześnie pełnił posługę duszpasterską w siedmiu tamtejszych fawelach. W latach 1961-1966 był prowincjałem swego zakonu; redaktorem naczelnym miesięcznika «Sponsa Christi» i dyrektorem Editora Vozes — jednego z najważniejszych wydawnictw katolickich w Brazylii. 2 maja 1966 r. Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym (tyt. Respetta) w archidiecezji Sao Paulo; święcenia przyjął 3 lipca. 22 października 1970 r. został arcybiskupem metropolitą tej archidiecezji. 5 marca 1973 r. tenże papież wyniósł go do godności kardynalskiej i przydzielił mu rzymski kościół tytularny św. Antoniego przy Via Tuscolana. W 1982 r. jako jedyny duchowny na świecie został członkiem Międzynarodowej Komisji Humanitarnej ONZ. 15 kwietnia 1998 r. złożył rezygnację z urzędu metropolity Sao Paulo. Zmarł w tym mieście 14grudnia 2016 r. Paulo Evaristo Arns był jedną z najbardziej cenionych postaci Kościoła brazylijskiego i całej Ameryki Łacińskiej; nazywany przez wszystkich «kardynałem ludu», bo zawsze wspierał ubogich i prześladowanych oraz bronił praw człowieka — szczególnie w okresie dyktatury wojskowej w swej ojczyźnie w latach 1964-1985 — niejednokrotnie ryzykując życie.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: patrologia Brazylia franciszkanie Sao Paulo filologia klasyczna favela Paulo Evaristo Arns kardynał ludu
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W