Śp. Kard. Salvatore Pappalardo

Biogram kard. Mario Francesco Pompeddy (1918-2006)

10 grudnia 2006 r. zmarł w Palermo były arcybiskup metropolita tego miasta kard. Salvatore Pappalardo.

Urodził się 23 września 1918 r. w Villafranca Sicula na Sycylii. W 1936 r., po zdaniu matury, został wysłany przez miejscowego biskupa na studia do Rzymu w Papieskim Wyższym Seminarium. 12 kwietnia 1941 r. przyjął święcenia kapłańskie i został inkardynowany do archidiecezji katańskiej.

Niedługo po święceniach wrócił do Rzymu, by rozpocząć studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej i na Uniwersytecie Laterańskim, gdzie uzyskał doktorat z teologii dogmatycznej oraz z obojga praw.

W 1947 r. podjął pracę w Sekretariacie Stanu. Jednocześnie wykładał dyplomację kościelną w Papieskiej Akademii Kościelnej i prawo na Uniwersytecie Laterańskim. Posługiwał też w rzymskich parafiach i opiekował się młodzieżowymi stowarzyszeniami katolickimi.

7 grudnia 1965 r. Paweł VI mianował go arcybiskupem tytularnym Miletu i pronuncjuszem w Indonezji. Do Rzymu powrócił w 1969 r. i objął kierownictwo Papieskiej Akademii Kościelnej.

17 października 1970 r. został mianowany metropolitą Palermo. Trzy lata później papież Paweł VI wyniósł go do godności kardynalskiej. W 1996 r. Jan Paweł II przyjął jego rezygnację z pełnionych funkcji.

Podczas długiej posługi pasterskiej w Palermo, największym mieście Sycylii, z gorliwością wprowadzał w życie Kościoła lokalnego uchwały Soboru Watykańskiego II. Stanowczo przeciwstawiał się mafii. W telegramie kondolencyjnym do kard. Salvatore De Giorgi, arcybiskupa Palermo, Benedykt XVI napisał, że z podziwem wspomina owocną i różnorodną działalność apostolską zmarłego dla dobra mieszkańców miasta.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao