Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Hlondowcy

Zgromadzenie Braci Serca Jezusowego (Congregatio Fratrum Cordis Iesu — CFCI)Andrzej Stanisław Kubiak (1877-1928) przy współpracy ks. Kazimierza Malińskiego rozpoczął w 1920 r. organizowanie w Poznaniu wspólnoty zakonnej, która z czasem przyjęła nazwę: Zgromadzenie Braci Serca Jezusowego. Zatwierdzenie kanoniczne na prawie diecezjalnym nastąpiło w 1923 r. Reformę Zgromadzenia przeprowadził kard. August Hlond, od nazwiska którego zamiast popularnej nazwy „bracia Serca Jezusowego" zaczęto używać określenie „hlondowcy".

Zgromadzenie składa się wyłącznie z nie-kapłanów. Bracia służą pomocą w pracy parafialnej i w instytucjach kościelnych: pracują jako organiści i zakrystianie, zajmują się kolportażem prasy katolickiej, pełnią funkcje pomocnicze w seminariach duchownych i kuriach biskupich. W okresie międzywojennym hlondowcy pracowali m.in. we lwowskiej katedrze ormiańskiej. Wyróżniają się strojem, gdyż na czarnych sutannach noszą zielone szerokie pasy.

W 1993 r. Zgromadzenie liczyło 60 braci w 17 domach w kraju oraz 7 braci poza Polską. Na czele Zgromadzenia stoi Przełożony Naczelny, który rezyduje w Puszczykowie.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: klasztor reguła zakon posługa zakonnik brat zakonny konstytucje Hlondowcy zielony pas
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W