Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Instytut „Marianum”

Towarzystwo Maryi Niepokalanej Królowej Polski (Societas Mariae Immaculatae Reginae Poloniae)Towarzystwo to zostało założone w 1928 r. w Jodłówce (diec. przemyska) przez ks. Aleksandra Pawłowskiego i Tadeusza Bireckiego. W dwa lata później członkowie Towarzystwa przenieśli się do Wilna, gdzie w 1939 r. nastąpił podział na gałąź męską — używającą nazwy oficjalnej podanej powyżej i żeńską — Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej.

Instytut miał zajmować się wypełnieniem ślubów króla Jana Kazimierza przez krzewienie kultu maryjnego i świętych polskich, tworzeniem ośrodków katolicko-społecznych i pracą duszpasterską, rekolekcyjną oraz charytatywną. Działalność swą opierał na gruncie Akcji Katolickiej. Podstawą była duchowość oparta na Regule św. Franciszka. Członkowie Instytutu starali się łączyć działalność czynną z kontemplacją.

W 1935 r. istniał jeden dom w Wilnie z 6 członkami. Instytut posiadał własną drukarnię oraz wydawnictwo, które publikowało miesięcznik „Marianum" w nakładzie 10 000 egzemplarzy oraz „Anioł Pański". Wspólnota upadła w okresie II wojny światowej.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: klasztor reguła zakon Akcja Katolicka zakonnik brat zakonny konstytucje Instytut Marianum Aleksander Pawłowski Tadeusz Birecki
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W