Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jean Monbourguette

Pokochać na nowo

ISBN: 978-83-60703-15-1

wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2007

ÓSME STADIUM: UROCZYSTY KONIEC ŻAŁOBY

Skąd wiadomo, że żałoba dobiegła końca? Kiedyś na znak żałoby przez pewien czas ubierano się na czarno, a sygnałem zakończenia tego okresu była zmiana barwy stroju. W dzisiejszych czasach brakuje równie czytelnych gestów bądź konwencji społecznych zwiastujących koniec żałoby, co sprawia, że trudno określić go w jednoznaczny sposób.

W grupach wsparcia dla osób odbywających żałobę po zakończeniu ceremonii przejęcia spadku prowadzący oficjalnie ogłasza zamknięcie procesu, aby wyeliminować związaną z tym niepewność.

Na tę ogłoszoną publicznie wieść osoby pogrążone dotąd w żałobie zaczynają odczuwać radość. Ogarnia je poczucie wyzwolenia. Doświadczają wewnętrznego pokoju i harmonii, które zajmują miejsce udręki, bólu i depresji. Niektórzy ronią nawet łzy radości.

Moim zdaniem, najlepiej jest zamknąć to stadium uroczystą modlitwą dziękczynną, gratulacjami oraz toastem za nowe życie.

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: śmierć cierpienie czas przebaczenie niewierność zdrada uroczystość rozwód separacja wsparcie opuszczenie strata osamotnienie żałoba utrata zakończenie stadia żałoby pkoniec żałoby
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W