Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Anselm Grün OSB

Rozwijać POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI - przezwyciężać bezsilność

PORADNIK

ISBN: 978-83-60703-06-9

wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2007

Wiara w siebie, pewny siebie, śmiały

Mówiąc o poczuciu własnej wartości, kojarzymy ją z wiarą w siebie, pewnością siebie i śmiałością. Wszystkie te pojęcia w jakiś sposób wiążą się ze sobą, jednak każde z nich znaczy co innego. W rozmowach często słyszę, że ktoś nie potrafi zaprezentować się z dobrej strony, gdyż nie ma wiary w siebie, jest nieśmiały. Ktoś pewny siebie nie ma z tym najmniejszego problemu - wie, kim jest i co w nim tkwi. Podobnie jak śmiały, który nie pozwoli, aby coś wprawiło go w zakłopotanie lub ktoś zawstydził. Czasami można pewność siebie wystawiać na pokaz. Wtedy ktoś świadomie eksponuje swoje "ja". Pewność siebie może przejawiać człowiek o niskim poczuciu własnej wartości, ukrywając je pod śmiałym zachowaniem.

Poczucie własnej wartości jest wiedzą o własnych walorach, własnej godności, niepowtarzalności siebie jako osoby. Jest to umiejętność wyczucia swojej jaźni, swojej prawdziwej istoty - będącej odzwierciedleniem obrazu, na podobieństwo którego zostaliśmy stworzeni.

Wiara w siebie zaś opiera się na przeświadczeniu o tkwiących w człowieku możliwościach, ufaniu własnym uczuciom i pokładaniu nadziei w Bogu, który go prowadzi przez życie i troszczy się o niego. Poczucie własnej wartości i wiara w siebie są od siebie zależne. Ponieważ wiem, że jako człowiek mam nienaruszalną boską wartość, pozwala mi to akceptować siebie takiego, jaki jestem, żywić przeświadczenie, że jestem dobry, że mogę się odważyć być sobą. Nie musi się to bynajmniej przejawiać w śmiałych wystąpieniach. W obcym otoczeniu mogę sprawiać wrażenie niepewnego siebie, będąc tego świadomym, a mimo to wierzyć w siebie i mieć poczucie własnej wartości. Jestem wartościowy nawet w swojej niepewności i w swoich zahamowaniach. Podczas gdy pewny siebie nie może sobie pozwolić na okazanie żadnej słabości, moje poczucie własnej wartości umożliwia mi na to. Będąc przekonanym o własnej wartości, nie nadymam się i mam świadomość swoich słabości i ograniczeń.

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: osoba wartość bezsilność lekceważenie kompleksy pewność siebie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W