Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Nancy Kehoe

ZMAGANIA Z WEWNĘTRZNYM ANIOŁEM
Wiara, choroba psychiczna, uzdrowienie

ISBN: 978-83-7505-819-2
wyd.: Wydawnictwo WAM 2011

Spis wybranych fragmentów
Przedmowa
Prolog
Badanie nowego terytorium


Przedmowa

W 1997 roku, kiedy gromadziłem materiały do mojej książki Saints and Madmen: Psychiatry Opens Its Doors to Religion, kilku terapeutów zasugerowało mi, abym porozmawiał z doktor Nancy Kehoe, psycholożką z Cambridge w stanie Massachusetts, która prowadziła pionierską pracę z pacjentami, mężczyznami i kobietami, w programie psychiatrycznego leczenia na oddziale dziennym. Po pierwszym spotkaniu przy lunchu doktor Kehoe zaproponowała mi, abym uczestniczył jako obserwator w spotkaniach jednej z prowadzonych przez nią grup. Ujęło mnie to, jak Nancy zręcznie wykorzystuje swoją dwoistą tożsamość, rzymskokatolickiej zakonnicy i psychologa klinicznego. Nie widząc tego na własne oczy, nigdy nie zdołałbym wyobrazić sobie, że klienci — niektórzy z bardzo złożonymi problemami psychicznymi — potrafią odpowiadać na tak złożone pytania o tematyce religijnej i duchowej. Nancy ujmowała tę złożoność z niezwykłym szacunkiem i wyczuciem.

Teraz, w swojej własnej książce, Nancy Kehoe zaprasza nas wszystkich do udziału w jej grupach, do bycia obserwatorami, którzy będą słuchać nowymi uszami i patrzeć nowymi oczami na osoby, które zostały zmarginalizowane przez diagnozę psychiatryczną. Zaprasza nas także, abyśmy jeszcze raz mogli zostać zadziwieni odpornością i trwałością ludzkiego ducha. Kiedy spotkałem się z Nancy po raz pierwszy, pisząc rozdział do swojej własnej książki, nie doceniłem w niej tego, jak obficie wykorzystywała własne doświadczenie życiowe, by identyfikować się ze swoimi klientami, i jak bardzo sama była otwarta na zmianę.

W dzisiejszym świecie, w którym przekonania religijne są przyczyną tak wielu podziałów i stanowią źródło tak wielu osądów i bólu, Nancy Kehoe poprzez swoją pracę i życie pokazuje nam, że wszyscy możemy być uczniami i nauczycielami, że spotkania ludzi, jeżeli są oparte na szacunku i otwartości, mogą prowadzić do uleczenia. Jeżeli psychiatria otworzyła swoje drzwi przed religią, stało się tak dlatego, że ludzie tacy jak Nancy Kehoe mieli w sobie dość determinacji, aby w nie pukać.

Niezależnie od tego czy jesteś terapeutą, klientem, członkiem rodziny kogoś, kto cierpi na chorobę psychiczną, lub po prostu kimś, kto jest zaciekawiony podróżą innego człowieka, ta niezwykła książka cię poruszy.

Russell Shorto

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duchowość wiara terapeuta choroba psychiczna psycholog psychiatra zakonnica problemy psychiczne grupy wsparcia problemy religijne zagadnienia religijne diagnoza psychiatryczna
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W