Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jirina Prekop

O MIŁOŚCI, KTÓRA DAJE WSPARCIE

Czyli jak kochać dziecko

ISBN: 978-83-7318-986-7

wyd.: WAM 2007


Spis treści
Przedmowa 8
Cenne chwile 9
Czego potrzebują dzieci? 13
Czego potrzebują rodzice? 21
Bezpieczeństwo i pewność 27
Siła wzorców 35
Porządek w strukturze rodziny 41
Rozwód i samotnie wychowujące matki 47
Rodzeństwo 53
Pierwsze dziecko 57
Granice i reguły dają oparcie oraz ułatwiają orientację 61
Kara i pochwała 71
Trudne wyzwania: niepokój, sprzeciw, agresja 75
Kryzysy są częścią życia 81
Bez lęku przed błędami 87
Dzieci chcą odkrywać świat 91
Uczyć się od dzieci 95
Miłość i wychowanie 99
Bibliografia 109

Przedmowa

Współcześni rodzice nie mają łatwego zadania. Żyjemy w czasach, w których postęp techniczny w niezwykłym tempie odciska swoje piętno nie tylko na życiu zawodowym, lecz także na życiu codziennym. Telewizor i komputer zagościły niemal w każdym domu, a my coraz bardziej przyzwyczajamy się do tego, że każdy członek rodziny siedzi w pokoju przed ekranem i zapewnia sobie rozrywkę za pomocą pilota lub myszki. Sytuacja taka jest do zaakceptowania tak długo, dopóki nie cierpi na tym miłość, ponieważ cena za utratę umiejętności kochania jest wysoka: koniec ludzkości.

Dlatego najważniejszym zadaniem rodziców i wszystkich wychowawców jest stworzenie wystarczająco szerokiej przestrzeni dla pielęgnowania relacji między ludźmi, a tym samym ponowne wyniesienie ludzkości ponad postęp techniczny. Aby to zadanie powiodło się, rodzina musi na nowo stać się miejscem, w którym nasze dzieci będą doświadczać współczucia i miłości. Dzieci potrzebują psychicznego wsparcia oraz wiedzy, czym w życiu człowieka są wartości duchowe, odwaga, kreatywność, siła tworzenia i wiara, że uda się wszystko, za co się zabiorą. Jednak przede wszystkim potrzebują miłości. Miłości do samych siebie i do innych.

Napisałam już wiele książek, aby pomóc rodzicom w realizacji tego zadania. Dwie z nich powstały we współpracy z moją wieloletnią współpracownicą Christel Schweizer. Chciałabym podziękować pani redaktor Dagmar Olzog za pomysł zebrania w jednej książeczce tych „złotych myśli o wychowaniu”, a wydawcy dr. Christophowi Wildowi za wydanie jej z okazji moich siedemdziesiątych urodzin.

Jirina Prekop
Lindau, latem 1999 roku

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: miłość troska wsparcie poczucie bezpieczeństwa niezmienność bezwarunkowość dzieko jasne zasady
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W