Techniczne możliwości ułatwienia funkcjonowania osobom starszym to nie tylko chodziki i akcesoria ortopedyczne, ale także opaski lub inne urządzenia monitorujące
Opieka nad osobami starszymi to ciężka praca, obciążająca zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Potrafi doprowadzić opiekunów do wypalenia, upadku na zdrowiu czy wręcz depresji. Na szczęście z pomocą przychodzi im technika... ale nie tylko
Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z pomocy innych osób czy instytucji. Warto również zastosować rozwiązania techniczne, które wiele „potrafią”. Nowe technologie i materiały sprawiają, że nawet najprostsze urządzenia stają się bardzo pomocne i wygodne. Moi rodzice, na szczęście, nadal są w miarę samodzielni — i oby Pan Bóg dał, by trwało to jak najdłużej. Zastosowanie w codziennym życiu pewnych udogodnień technicznych sprawiło, że wszystkim nam dodatkowo wzrosło poczucie bezpieczeństwa.
Moi starzejący się rodzice potrzebują — jak wszyscy ludzie — przebywać na powietrzu, korzystać z promieni słonecznych i cieszyć się pięknem tego świata, a przy tym czuć się samodzielni, w miarę bezpieczni i niezależni od innych. Dlatego dla mamy wybrałem „pojazd”, który pomaga jej w bezpiecznym poruszaniu się po ulicy. Jest to tzw. chodzik, zaopatrzony w cztery mocne kółka, siedzisko i torbę na rzeczy osobiste (np. telefon) czy podręczne zakupy. Bardzo wygodnie się go prowadzi; dzięki dużej stabilności, dobrym hamulcom i skrętnym kółkom mama czuje się wreszcie bezpieczna i śmiało wychodzi z tatą na spacery. Tacie na razie wystarczają laska i towarzystwo ukochanej (od 60 lat!) osoby. Dopóki jest to możliwe, chcę, aby razem wychodzili jak najczęściej. Kiedy mama czuje zmęczenie, a do najbliższej ławki jest jeszcze kawałek, blokuje koła i siada na siedzisku bez strachu. Chodzik można dopasować do każdej osoby, gdyż poszczególne modele różnią się wielkością i szerokością siedziska, można też dopasować ich udźwig. Chodziki oraz inne akcesoria dla osób starszych lub z różnymi schorzeniami można kupić za pośrednictwem internetowego sklepu medycznego ortopedio.pl , korzystając z gotowych wniosków na refundację z NFZ. Sam skorzystałem z ich pomocy i jestem bardzo zadowolony. Po wypełnieniu wniosku udałem się tylko do lekarza pierwszego kontaktu mojej mamy, a zaraz potem do oddziału NFZ i dokonałem zakupu. Odbiór i płatność nastąpiły w wybranej przeze mnie aptece, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.
Kolejnym udogodnieniem, w które chcę zaopatrzyć moich rodziców, jest „monitoring” stanu zdrowia chorego. Telefon z przyciskiem SOS, niestety, nie zawsze się sprawdza, bo np. osoba mająca w danym momencie mikroudar nie będzie w stanie nawet zlokalizować, gdzie leży urządzenie. Stosowanie klasycznego monitoringu, czyli zainstalowanie kamery w domu i stałe oglądanie na ekranie telefonu, co się dzieje z rodzicami, mnie nie przekonuje. Jest to nie tylko kłopotliwe — ze względu na konieczność stałego pamiętania o tym, by sprawdzać, co pokazują kamery, ale dla mnie nie do przyjęcia również ze względów etycznych. Znalazłem za to inne rozwiązanie, w postaci opaski telemetrycznej. Uważam, że jak tylko uda mi się przekonać do niej moich rodziców, będzie to doskonałe wyjście w naszej sytuacji.
Taka opaska jest dedykowana dla osób starszych z zaburzeniami motoryki i wysokim ryzykiem upadku. Chorzy po udarze, z chorobą Parkinsona, stosujący leki zaburzające koordynację ruchową czy leki przeciwdepresyjne zyskują dzięki niej poczucie, że w nagłej sytuacji ich bliski zostanie zaalarmowany lub otrzyma informację o pogarszającym się ich stanie zdrowia. Opaskę mogą stosować również osoby po ablacji serca i zabiegach chirurgicznych — jako wspomaganie długotrwałej rehabilitacji domowej, samodzielnych ćwiczeń, wczesnego reagowania na nieprawidłowości (telerehabilitacja, m.in. u osób po zawale serca). Korzystanie z niej jest zalecane w przypadku ludzi z problemami kardiologicznymi i przewlekle chorych, którzy cierpią np. na padaczkę, cukrzycę albo są po chemioterapii. Opaski używają również kobiety w ciąży, opiekunowie dzieci wymagających stałej opieki czy osoby pracujące w zawodzie podwyższonego ryzyka.
Telemedyczna opaska SiDLY One to polski produkt wykonany z materiałów przebadanych pod kątem uczuleń i cytotoksyczności. Można ją łatwo dezynfekować i wygląda jak zwykły zegarek. Wykorzystuje komunikację za pomocą technologii GPRS i GSM, dzięki czemu umożliwia gromadzenie, archiwizację i analizę danych. Platforma ze wszystkimi danymi jest dostępna on-line i opiekun osoby, która nosi opaskę, może udostępnić te dane np. lekarzowi. Wszystkie informacje zbierane przez opaskę SiDLY One są chronione.
Jej najważniejsze cechy to:
* * *
Osoby starsze, które znałem i znam, bardzo lubią odwiedziny i rozmowę. Są takie, którym trzeba opowiadać, odpowiadać na ich pytania czy po prostu czytać im książkę bądź gazetę; są też takie, których po prostu trzeba słuchać, choćby opowiadały w kółko te same historie. Można wspólnie zagrać w jakąś grę albo porozwiązywać krzyżówkę. To na pewno nie są chwile zmarnowane, bo wydłuża się seniorom czas ich względnej samodzielności. Samotność, brak zajęcia, poczucie, że nie jest się już nikomu potrzebnym, oraz telewizor tylko przyspieszają pogarszanie się stanu zdrowia, a tego nikt nie chce.
My, chrześcijanie, możemy czerpać siłę do działań z Biblii, np. z mądrości Syracha: „Kto czci ojca, zyskuje odpuszczenie grzechów, a kto szanuje matkę, jakby skarby gromadził. (...) Synu, wspomagaj swego ojca w starości, nie zasmucaj go w jego życiu. A jeśliby nawet rozum stracił, miej wyrozumiałość, nie pogardzaj nim, choć jesteś w pełni sił” (Syr 3, 3-4. 12-13).
opr. mg/mg