Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Willi Hofsümmer

229 krótkich opowiadań

Czas postu / Męka Pańska

ŚWIĘTY I GRZESZNIK

Był sobie pewnego razu młody derwisz, który za swoje życiowe zadanie uważał strofowanie winowajców i przekazywanie im duchowych wartości, aby w ten sposób naprowadzić ich na właściwą drogę. Jednak derwisz ten nie wiedział, że nauczyciel nie naucza innych według sztywnych zasad. Jeśli nie zna on wewnętrznego stanu swojego ucznia, może osiągnąć cel wręcz przeciwny temu, do czego dąży.

Pewnego dnia derwisz spotkał mężczyznę, którego opętała choroba hazardu i który nie wiedział, jak może uratować się od tej sytuacji. Derwisz stanął przed jego domem. Za każdym razem, gdy ten wychodził, by udać się do kasyna, derwisz dokładał nowy kamień do stosu, który symbolizował zło.

Za każdym razem opuszczający dom mężczyzna czuł się winny.

Za każdym razem, gdy wracał on z kasyna, stos był większy o jeden kamień.

Za każdym razem dokładający kolejny kamień derwisz denerwował się na gracza i odczuwał osobiste zadowolenie (które nazywał "pobożnością"), ponieważ potępiał grzech tego człowieka. Czynił to przez dwadzieścia lat.

Za każdym razem, gdy gracz widział derwisza, myślał sobie: "gdybym tylko rozumiał sens pobożności! Tak jak ten święty człowiek, który pracuje dla mojego zbawienia! Gdybym tylko mógł odbyć pokutę, nie wspominając już o tym, by upodobnić się do niego, ponieważ on ma zapewnione miejsce wśród wybranych, kiedy nadejdzie czas Sądu Ostatecznego!"

Tak się zdarzyło, że obaj stracili życie w wyniku klęski żywiołowej. Anioł zmiłował się nad duszą gracza i powiedział do niej przyjaźnie: "ty pójdziesz ze mną do raju". Gracz zapytał: "jak to możliwe? Przecież ja jestem grzesznikiem i powinienem znaleźć się w piekle. Z pewnością szukasz pobożnego derwisza, który siedział naprzeciwko mojego domu i przez dwa dziesięciolecia próbował naprowadzić mnie na właściwą drogę?"

"Pobożny derwisz? — powiedział anioł — nie, on trafi do dolnych regionów, tam będzie się smażył w ogniu".

"Ale cóż to za sprawiedliwość? — zawołał gracz, zapominając o swoim położeniu — z pewnością pomyliłeś polecenia, jakie ci dano!"

"Nic nie pomyliłem — odrzekł anioł — wyjaśnię ci to dokładnie. Wygląda to w następujący sposób: Pobożny derwisz przez dwadzieścia lat upajał się swoją arogancją i żył w samochwalstwie. Teraz musi to naprawić. Tak naprawdę to układał te kamienie dla siebie samego, a nie dla ciebie".

"A dlaczego ja zostanę nagrodzony, czym sobie na to zasłużyłem?" — pytał wciąż gracz.

"Ty zostaniesz nagrodzony, ponieważ za każdym razem, gdy przechodziłeś obok derwisza, myślałeś najpierw o dobroci i pobożności, a dopiero potem o derwiszu. Sama dobroć wynagradza cię za twoją wierność, a nie człowiek".


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: opowiadania post katecheza przykład dobroć Willi Hoffsümmer
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W