Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Krzysztof Wons SDS

Jakiego księdza chcą ludzie?

ISBN: 978-83-7580-173-6
wyd.: Wydawnictwo Salwator 2010

Wybrane fragmenty
Chcą księdza wierzącego
Chcą księdza, który przyznaje się do słabości
Chcą księdza, który nie ocenia, ale słuchaChcą księdza wierzącego

Chcą wiedzieć, że to, co głoszę, nie jest truizmem. Czytają w moich oczach i patrzą, czy naprawdę żyję w rękach Boga i czy wierzę, że On ciągle się mną zajmuje. Kiedyś poruszyła mnie notatka z dziennika duchowego Jana Pawła I. Medytując Izajasza, napisał: „Jeśli przypadkiem Bóg, tam, w niebie, ma stolik, to na Jego stoliku z pewnością jest moje zdjęcie; ciągle patrzy na nie”. Był papieżem krótko, do dzisiaj ludzie pamiętają jego iskrzący dobrocią wzrok, który przypominał o „oczach” Ojca, podobnie jak wzrok naszego Papieża z Wadowic.

Ludzie czytają z mojego życia, czy ważna jest dla mnie modlitwa, Słowo Boże, sakramenty i czy ważni są dla mnie oni sami, gdy się z nimi spotykam. Widzą też moje słabe dni, kiedy nie opieram się na Bogu, ale na sobie, kiedy zachowuję się, jakbym nie wierzył. Nie gorszą się, rozumieją moją słabość, jeśli jej sztucznie nie ukrywam i nie gram innego niż jestem. Ważne jest jednak, że mają pewność, iż ja również chodzę do spowiednika, kierownika duchowego, szukam kaplicy, otwieram Biblię... i rozpoczynam od początku, dokładnie tak jak oni. Ludzie więcej dowiedzą się o wierze z mojego życia niż z kazania.

Imponuje mi ksiądz H. Nouwen. Pod koniec życia napisał: „Jesteśmy grzesznymi ludźmi, którzy potrzebują tyle samo troski, co każda z tych osób, które zostały nam powierzone (...). Dlatego prawdziwa posługa musi być wzajemna. Gdy członkowie wiary nie mogą prawdziwie poznać i pokochać swojego pasterza, pasterzowanie staje się wkrótce zakamuflowanym sprawowaniem władzy nad innymi ludźmi i nabiera charakteru autorytarnego i dyktatorskiego”. Na tym polega siła posługi wierzącego księdza: wie, że jest tak samo słaby jak inni, nieraz jeszcze słabszy, i dlatego uczy się żyć w rękach Boga. Jakie to wsparcie dla innych — wierzący ksiądz!

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kapłan kapłaństwo ksiądz duszpasterz rozważania parafianie lud wierny
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W