Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Józef Augustyn SJ

MEDYTACJE JEROZOLIMSKIE

świadectwo pielgrzyma
Autor zdjęć Józef Augustyn SJ

ISBN: 978-83-7505-513-9

wyd.: WAM 2010
Ziemio spotkania! Ziemio jedyna!

„Ach, miejsce ziemi, miejsce ziemi świętej — jakimże miejscem jesteś we mnie! Dlatego właśnie nie mogę po tobie stąpać, muszę klęknąć. Przez to dzisiaj potwierdzam, że byłoś miejscem spotkania. Przyklękam — przez to wyciskam na Tobie pieczęć. Zostaniesz tutaj z moją pieczęcią — zostaniesz, zostaniesz — a ja zabiorę Ciebie i przeobrażę w sobie na miejsce nowego świadectwa. Odchodzę jako świadek, który świadczy poprzez tysiąclecia”.
(Karol Wojtyła)

O Ziemio Jezusa! Zazdrośnie strzeżesz Jego tajemnicy. Zachowujesz wiernie pamięć Jego słów i czynów. On wybrał Cię na swoją Oblubienicę. Uczynił swoim domem, mieszkaniem. Dotykał ciebie swoimi stopami. A ty karmiłaś go swymi owocami, poiłaś wodą z twych czystych źródeł. Jako Jego pokorna służebnica byłaś Mu uległa. Kiedy powiedział jedno słowo, twoje jezioro uciszyło się, a ryby zbiegły się, by znaleźć się w sieci zarzuconej na Jego rozkaz. Na życzenie twojego Oblubieńca twoja woda stała się winem, a chleb zrodzony z ciebie mnożył się, by nakarmić tysiące.

Widok na Górę Oliwną w Jerozolimie o wschodzie słońca.

On uczynił cię podnóżkiem stóp swoich. Ty dawałaś Mu schronienie w swoich grotach, tuliłaś Go do snu. A kiedy modlił się do swego Ojca, byłaś Jego klęcznikiem. Często też czuwałaś z Nim po nocach i byłaś świadkiem Jego rozmów z Ojcem.

A kiedy w Getsemani twój Oblubieniec pocił się krwawym potem, poczułaś smak Jego krwi, która w czasie Jego męki spływała obficie na ciebie. Gdy wbito w ciebie Jego krzyż, Ziemio Święta, z bólu ogarnęły cię ciemności, zatrzęsłaś się w swoich posadach, a twoje skały popękały. Umierał twój Oblubieniec. Ty jedna jedyna byłaś świadkiem Jego powstania z martwych. Żadne ludzkie oczy nie oglądały Jego Zmartwychwstania. Tylko ty.

Po swoim Zmartwychwstaniu przez czterdzieści dni stąpał po tobie „lekko” uwielbionym Ciałem, przenikał przez twoje skały i mury. Pożegnałaś Go z żalem na Górze Oliwnej, ale On dał ci niezłomną obietnicę, że powróci do ciebie. Doświadczywszy raz słodyczy Jego Boskiej obecności, nieustannie tęsknisz za Nim. O Ziemio Święta! Ziemio Jezusa! Stąpamy po tobie jak On. Pijemy wodę z twoich źródeł jak On. Sycimy się owocami Twojej ziemi jak On. I dla nas jesteś klęcznikiem jak dla Niego.

Bądź hojna wobec nas, twoich pielgrzymów, a Jego uczniów, jak On był hojny wobec ciebie. Objaw nam tajemnice Jego Boskiego Serca, podziel się z nami twoją miłością do Niego. Naucz nas przywoływać Go nieustannie, tęsknić za Nim i oczekiwać Jego powtórnego przyjścia.

„Ziemio spotkania! Ziemio jedyna! Ziemio, przez którą stała się ziemią cała ziemia tak, jak stało się to, co jest, wszystko — przez Tego, który Jest”
(Karol Wojtyła).

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Izrael Ziemia Święta góra oliwna Jordania rozważania medytacje piąta ewangelia duchowość żydowska
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W