Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Eugenio Vittorio Di Giamberardino

MIESIĄC Z MARYJĄ

ISBN: 978-83-7505-618-1
wyd.: Wydawnictwo WAM 2011

Spis wybranych fragmentów
Wstęp
Prawdziwa pobożność maryjna
W mieście rodzinnym Szawła


Wstęp

Miesiąc maj w tradycji chrześcijańskiej poświęcony jest Maryi Dziewicy. W tym czasie w sposób szczególny zwracamy się z modlitwą do Boga, byśmy mogli nauczyć się czcić Matkę Jezusa w pełni, przyjmując Ją za wzór wiary, pokory i miłości.

Maj to miesiąc, w którym serca chrześcijan w kościołach i domach radośnie składają Bogu hołd uwielbienia przez ręce Maryi. To także czas, w którym za Jej wstawiennictwem spływają na wiernych z Serca Bożego obfite łaski, będące darem Jego miłosierdzia. Pobożna praktyka majówek jest wyrazem kultu, jakim otacza się Niepokalaną, bogactwa owoców duchowych stających się udziałem chrześcijan. Maryja to najlepsza droga wiodąca do Chrystusa, toteż każde spotkanie z Nią niezawodnie prowadzi do spotkania z Synem.

Nieustanne zwracanie się do Maryi nie jest niczym innym, jak poszukiwaniem w Jej ramionach, przez Nią i z Nią, Chrystusa Zbawiciela, którego ludzie w swoim zagubieniu, w pułapkach życia gwałtownie potrzebują — jako bezpiecznego schronienia i źródła niezachwianej nadziei.

Miesiąc maj po dzień dzisiejszy zachowuje nieodparty religijny urok i wciąż są tacy, którzy oprócz Różańca i innych modlitw odmawianych w parafiach, podejmują jeszcze dodatkowe inicjatywy w zakresie rozszerzania kultu maryjnego.

Prawdziwa pobożność maryjna nigdy bowiem nie oddziela Matki od tajemnicy Syna i Kościoła. Postrzega Ją jako nierozerwalnie zjednoczoną z Jezusem, zajmującą najwyższe miejsce po Chrystusie w Kościele i jednocześnie najbliższe nam, ludziom. W maju istnieje piękny zwyczaj spotykania się na modlitwie nie tylko w parafii, ale też w zaciszu domowym. By podkreślić uroczysty nastrój takich spotkań, byłoby dobrze postawić (zawiesić na ścianie) figurkę czy wizerunek Najświętszej Dziewicy. Jeśli ktoś nie może codziennie uczestniczyć w nabożeństwie różańcowym, niech przynajmniej podejmie wysiłek odmawiania jednej dziesiątki.

Ten szczególny „miesiąc maj” ma stanowić pomoc ofiarowywaną wiernym, pragnącym wyrazić swoją miłość i cześć dla Madonny nie w sposób ckliwy, sentymentalny, dewocyjny, ale zgodny z nauczaniem Kościoła, który proponuje na każdy dzień krótką refleksję maryjną, poprzedzoną modlitwą i inwokacją. W Dodatku znajduje się zwięzły opis Różańca wraz z wykazem podstawowych modlitw chrześcijanina. Modlitwy, będące zwieńczeniem każdego rozdziału, napisane z inspiracji pisarzy i teologów chrześcijańskich od starożytności po współczesność, zostały opracowane na zasadzie pewnej dowolności z intencją przybliżenia czytelnikowi niektórych fragmentów o szczególnym znaczeniu, odnoszących się do Maryi. Również inwokacje i cytaty zamieszczone pod koniec rozdziałów, skrócono lub uproszczono, by mogli się nimi bez przeszkód posługiwać obecni czciciele Maryi.

„Miesiąc Maryjny” przyczynia się do rozszerzenia autentycznej, szczerej pobożności ku Najświętszej z niewiast oraz wzmacnia chrześcijańską świadomość, że Madonna pozostaje zawsze „Madonną” i nigdy nie da się powiedzieć o Niej wszystkiego.

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Maryja Matka Boża pobożność maryjna maj miesiąc maryjny
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W