Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Stanisław Mrozek SJ

DLACZEGO
Z MARYJĄ PRZEZ ŻYCIE

Aktualne przemyślenia
wokół kultu Maryi

ISBN: 978-83-7767-112-2
wyd.: Wydawnictwo WAM 2013

Spis wybranych fragmentów
Słowo wstępne
Dlaczego Maryja? Czy Jezus nie wystarczy?


SŁOWO WSTĘPNE

Napisanie tej książki było dla mnie czymś nieplanowanym. Wydawało mi się, że już wydano dość książek o Matce Bożej.

Ale serce było wciąż niespokojne — wszak całe moje życie upływało w bliskości Maryi, doświadczając Jej wielkiej miłości.

Na dnie duszy tliła się potrzeba podzielenia się z innymi wielkim dobrem nabożeństwa maryjnego. Reszty dopełniła pewnego wieczoru rozmowa telefoniczna z wielką czcicielką Maryi mieszkającą w Warszawie, bardzo zasłużoną dla rozwoju Sodalicji Mariańskiej w Polsce. Otóż ta osoba zapytała mnie, dlaczego — jako były moderator Akademickiej Sodalicji Mariańskiej we Wrocławiu — jeszcze nie napisałem książki o Matce Bożej.

Po tej rozmowie stało się oczywiste, że u Matki Bożej mam dług wdzięczności. Dłużej nie mogę z tym zwlekać. W rezultacie myśli moje zaczęły się koncentrować wokół idei dania świadectwa maryjnego. Przyszło z tym związane natchnienie tak naglące, iż pewnego wieczoru powstał cały plan tej książki zawarty w spisie treści. I tak się zaczęło.

Wstępna moja obserwacja jest taka, że stosunek do Maryi jest rozbieżny. Jedni otaczają Ją niezwykłą czcią, u innych temat kultu maryjnego wywołuje gwałtowny protest. Pojawiają się obawy, że Chrystus utraci swoje miejsce jedynego pośrednika, że drugorzędne elementy sprowadzą duchowość chrześcijańską na manowce.

Otóż jak bezpodstawne są owe obawy i zastrzeżenia wobec kultu maryjnego, piszę w rozdziale I: Dlaczego Maryja? Czy Jezus nie wystarczy?

Następnie zastanawiałem się, w czym jest sekret fascynacji Maryją i powstania tylu sanktuariów maryjnych? I dochodzę do wniosku, że to Ona jest najpiękniejszym pomysłem Bożym i darem zaspokajającym wszelkie potrzeby serca spragnionego miłości.

Piszę o tym, gdzie szukać niezawodnego pocieszenia, opieki i pomocy.

Niektórzy pytają, jak żyć i być chrześcijaninem dzisiaj? Co robić, aby wziąć Maryję do siebie i być blisko Niej? Odpowiedź znajdujemy w VI rozdziale tej książki!

Wiele uwagi poświęcam sprawdzonym praktykom nabożeństwa maryjnego. Uzupełniam braki wiedzy u spotkanych wiernych w ich rozumieniu i docenieniu owych praktyk. Zwłaszcza gdy idzie o modlitwę różańcową i nabożeństwa niosące nadzieję na życie i dobrą śmierć.

Dzielę się też rozmyślaniem nad bezcenną modlitwą Zdrowaś Maryjo, którą tak często odmawiamy.

Na koniec wskazuję na szkołę gigantów ducha, jaką jest Sodalicja Mariańska....

Życzę wszystkim owocnej lektury i za Prymasem Tysiąclecia postawienia wszystkiego na Maryję.

Autor

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duchowość Maryja kult maryjny pobożność maryjna Sodalicja Mariańska
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W