Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Ks. Artur Stopka

MEA CULPAW liście apostolskim „Tertio millennio adveniente”, przygotowującym do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Ojciec Święty Jan Paweł II wezwał katolików do rachunku sumienia, stwierdzając, że „jest rzeczą słuszną, aby Kościół w sposób bardziej świadomy wziął na siebie ciężar grzechu swoich synów”. Wielokrotnie w polskich mass mediach pojawiały się opinie, iż Kościół w naszym kraju odpowiedział na to wezwanie w stopniu niewystarczającym. Ponaglenia, domagające się publicznego wyznania win, kierowane były szczególnie pod adresem biskupów i księży.

Myśl papieska nie dla wszystkich okazała się łatwa do przyjęcia. Przypominano, że przystępując do sakramentu pokuty i pojednania grzesznik wyznaje grzechy własne, a nie te, które popełnili inni członkowie wspólnoty. Przed Bogiem nie ma bowiem odpowiedzialności zbiorowej.

Jednak — co przypomniał Sobór Watykański II w Konstytucji dogmatycznej o Kościele — Bóg zbawia nas nie pojedynczo, lecz we wspólnocie. Jako członkowie wielkiej wspólnoty wierzących w Chrystusa jesteśmy za siebie wzajemnie odpowiedzialni. Wyjaśnił to 14 maja w Krakowie, podczas uroczystości ku czci św. Stanisława biskupa, Prymas Polski.

Kard. Józef Glemp głośno wyznał winę w imieniu wspólnoty Kościoła katolickiego w Polsce. Uczynił to z wielkim wyczuciem. Nie poddał się presji ludzi, którzy w rachunku sumienia Kościoła poszukują sensacji, a nie prawdziwego nawrócenia i pokuty. Mówiąc o zaniedbaniach i błędach, nie naruszył niczyjej godności — ani duchownych, ani wiernych świeckich.

Za grzech trzeba przepraszać przede wszystkim Boga. Przeproszenia oczekują również ludzie, którzy czują się dotknięci i skrzywdzeni z powodu popełnionego przez członków Kościoła zła. Jednak oświadczenie „moja wina” zakłada również wolę wybaczenia. Bóg przebacza grzesznikowi po pierwszym pełnym żalu wyznaniu popełnionego zła. Z konkretnego grzechu trzeba się spowiadać tylko raz. O tej zasadzie warto pamiętać także w związku z publicznym wyznawaniem win i przepraszaniem za grzechy w imieniu całej wspólnoty.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wina grzech zło Józef Glemp zaniedbanie wyznanie win Kościoła przepraszam
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W