Proste życie w trudnych czasach

Pomimo wielu różnic wyznawcy Chrystusa na Bliskim Wschodzie, dzięki znoszonym przez lata prześladowaniom, stworzyli między sobą głęboką więź

Pomimo wielu różnic wyznawcy Chrystusa na Bliskim Wschodzie, dzięki znoszonym przez lata prześladowaniom, stworzyli między sobą głęboką więź.

Daleki wschód to tygiel, w którym nieustannie mieszają się różnorakie kultury. Również w świecie chrześcijan mnogość obrządków i tradycji sprawia, że stworzenie jednorodnego obrazu tego świata, staje się prawie niemożliwe, co w pewien sposób można uznać za zaletę, którą wykorzystał autor książki „Za daleki Bliski Wschód”. Zygmunt Kwiatkowski SJ po mistrzowsku oprowadza czytelnika po barwnym i intrygującym świecie stepów i ciekawych zwyczajów nieznanych, a czasem niezrozumiałych dla świata Europejczyków. Autor publikacji ujawnia, że jako człowiekowi z innego kręgu kulturowego często trudno było mu się odnaleźć w rzeczywistości Bliskiego Wschodu, jednak wielokrotnie zachwycił go on swoją przyrodą jak i otwartością ludzi oraz ich zamiłowaniem do tradycji.

Pomimo wielu różnic wyznawcy Chrystusa na Bliskim Wschodzie, dzięki znoszonym przez lata prześladowaniom, stworzyli między sobą głęboką więź. Denominacja czy obrządek znalazły się na drugim miejscu. Wiara stała się dla nich tym ważniejsza, im silniej zwalczana. Nie ustały procesje i uroczystości, które sprawuje się nawet w świątyniach zrównanych z ziemią. W podziw wprowadza fakt, że pomimo prześladowań, kult nie przestał się rozwijać, a na umęczonej ziemi nieustannie powstają nowe klasztory i wspólnoty odwiedzane i szczegółowo przedstawiane nam przez księdza Zygmunta. Używany przez niego barwny język i opanowany do perfekcji kunszt pisarski sprawia, że książkę czyta się z wielką przyjemnością. Każde zdanie pozwala czytelnikowi dokładnie wyobrazić sobie piękne miejsca, w których dane było przebywać autorowi oraz zagłębić się w tajemnicę niezwykłych zwyczajów i obrzędów praktykowanych na Bliskim Wschodzie.

Książka „Za daleki Bliski Wschód” to nie tylko publikacja o prześladowaniach, ale przede wszystkim o głębokiej wierze i bogactwie wieloletniej tradycji chrześcijan, którym przyszło żyć w niełatwych dla siebie czasach. To opowieść o nadziei, niezmiennej obecności Jezusa i ludziach gotowych umrzeć za Jego imię. To historia zwyczajnego życia toczącego się w niezwykłych okolicznościach, spisana w doskonały i mistrzowski sposób.

Recenzowana książka "Za daleki Bliski Wschód", Wydawnictwo Święty Wojciech, jest TUTAJ

opr. ac/ac

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama