Parafia dla młodych

Czy przy parafii może dziać się coś ciekawego? Czy jest cokolwiek, w co mógłbyś chcieć się zaangażować? Jeśli uważasz, że nie, to prawdopodobnie nigdy nie próbowałeś się o tym przekonać

Czy przy parafii może dziać się coś ciekawego? Czy jest cokolwiek, w co mógłbyś chcieć się zaangażować? Jeśli uważasz, że nie, to prawdopodobnie nigdy nie próbowałeś się o tym przekonać.

W zasadzie przy każdej parafii istnieje (jeśli tak nie jest, to zadbaj o to, aby tak się stało) bardzo wiele inicjatyw, które są dedykowane właśnie ludziom młodym.

Parafia dla młodych

Nawet jeśli zdarzyłoby się, że jest inaczej, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam wyszedł z inicjatywą – nie wszystko, co dzieje się przy parafii, musi wychodzić od proboszcza czy rady parafialnej. Parafia, do której należysz, to także twoja wspólnota, na której funkcjonowanie możesz mieć wpływ, jeśli tylko chcesz. Myślisz, że proboszcz się nie zgodzi? Zamiast myśleć, spróbuj. Po pierwsze dowiedz się dokładnie, jakie grupy już działają.

Módl się z innymi!

Bardzo prawdopodobne, że przy twojej parafii zbiera się grupa oazowa – Ruchu Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży lub jeszcze jakaś inna wspólnota, która swoją opieką otacza ludzi młodych. Każda parafia daje również możliwość posługiwania w służbie liturgicznej, ale to nie jedyne formy przyparafialnych inicjatyw dla młodych.

Pomagaj!

Możliwe, że już w tym momencie możesz zaangażować się również w wolontariat działający przy twojej parafii. Polski Czerwony Krzyż czy Caritas to nie jedyna organizacje zapewniające humanitarną pomoc, które często działają właśnie przy parafiach i chętnie korzystają z pomocy młodych wolontariuszy. Czasem tego rodzaju działalność w różnych placówkach jest zapewniana bez pośrednictwa żadnej konkretnej organizacji, ale wychodzi wprost z inicjatywy wiernych. Jeśli jesteś w stanie zorganizować kilka osób, które chciałyby pomóc, możesz śmiało zaoferować swoja pomoc np. dla domu dziecka lub hospicjum. Czasem nie trzeba szukać daleko, z pewnością również na terenie twojej parafii znajdzie się wiele osób starszych czy ubogich, które potrzebują pomocy albo po prostu towarzystwa.

Rusz się!

Jeśli lubisz aktywnie spędzać wolny czas, nie zapominając przy tym o Panu Bogu, to zastanów się poważnie nad przyłączeniem się do grupy pielgrzymkowej czy turystycznej. Jeśli taka nie istnieje, zastanów się nad założeniem grupy ludzi, która przy twojej parafii spotykałaby się regularnie i organizowała wspólne pielgrzymki i wyjazdy, spacery, rajdy, spotkania formacyjne, pokazy zdjęć z podróży.

Przy wielu polskich parafiach działają również drużyny sportowe, w różnych dyscyplinach, ale to jeszcze nie wszystko…

Rozwijaj pasje!

Kluby dyskusyjne i zainteresowań – to kolejna bardzo ciekawa forma aktywności parafian przy wielu kościołach w Polsce. Wierni – bardzo często młodzi – spotykają się wspólnie na prelekcjach interesujących ich filmów, organizują spotkania i wykłady, zapraszają gości, urządzają dyskusje na interesujące ich tematy. Popularne są też przy parafialne koła teatralne, które przygotowują i wystawiają często bardzo piękne i poruszające pantomimy i misteria.

Podane tutaj przykłady to tylko kilka wybranych z długiej listy tego, co istnieje lub może istnieć przy parafii, do której należysz. W głównej mierze to zależy od ciebie, warto sobie uświadomić, że to, jak funkcjonuje wspólnota, której jesteś członkiem, to też twoja sprawa. Zaangażowanie osób świeckich, także młodych w działalność parafii zwiększa się coraz bardziej, a księża chętnie korzystają z dobrych pomysłów i ciekawych inicjatyw swoich parafian. Warto spróbować!

opr. aś/aś

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama