Przeżyj to naprawdę

Po te myśli kard. Kaspara warto sięgnąć w okresie Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego oraz okresu wielkanocnego.

„Wielki Post i okres wielkanocny to szczególny czas, czas skłaniający nas do refleksji nad życiem oraz kierunkiem, w którym to życie zmierza” – czytamy we wstępie książki. Jest ona zaproszeniem i szansą, aby ten czas przeżyć głębiej.

Kardynała Waltera Kaspera właściwie nie potrzeba bliżej przedstawiać. Jest rozpoznawany jako znaczący współczesny teolog – dogmatyk i ekumenista, jako były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, jako autor wielu książek, w tym podręcznika eklezjologii (nauki o Kościele) czy chrystologii. Jest też znany ze swoich odważnych i kontrowersyjnych wypowiedzi, na przykład dotyczących zasad ewentualnego dopuszczania do komunii rozwodników pozostających w nowych związkach.

W „Zacznij wszystko na nowo” spotykamy go jako homiletę i kaznodzieję. Książka to zbiór jego rozważań do poszczególnych fragmentów Ewangelii. Każdy temat czy podrozdział to zatem najpierw Słowo Boże, a potem refleksja nad jego treścią i sensem, a także – a może przede wszystkim - odniesienie do naszego życia. Są one przyporządkowane do czterech rozdziałów, dotykających kolejno Wielkiego Postu, męki, zmartwychwstania i Ducha Świętego.

Myśli Kardynała pozwalają lepiej zrozumieć ewangeliczne wydarzenia i słowa Jezusa. Pojawiają się tu biblijne analogie i nawiązania do Starego Testamentu, wyjaśnienia gestów, jak umywanie nóg, bogate odniesienia do nauczania Kościoła.

Homilie dotykają jednak jednocześnie naszych codziennych decyzji i zwyczajnego, nieraz niełatwego życia. Pomagają zobaczyć je w świetle Bożego Słowa, co w konsekwencji staje się okazją do przyjrzenia się własnej wierze, jej szczerości i prawdziwości, niejako zweryfikować ją w naszych konkretnych postawach, wyborach i zachowaniach. Pomocą służą pytania, które Autor poleca sobie zadawać przy rozważaniach poszczególnych treści.

Kilkustronicowe myśli połączone z uprzednią lekturą Pisma Świętego to dobra propozycja na każdy dzień. Mogą być wykorzystane jako bodziec do porannej modlitwy, spotkanie ze Słowem w drodze do pracy czy wieczorna medytacja. Poruszane treści zawsze pozostają aktualne, gdyż dotykają najważniejszych momentów chrześcijaństwa. Jednak szczególnie warto po nie sięgnąć w okresie Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego oraz okresu wielkanocnego. Zawarte w nich refleksje, opisujące Ewangelię właśnie tego liturgicznego czasu, pomogą go głębiej przeżyć i dotknąć nie tylko powierzchownie i intelektualnie, ale głównie życiem i sercem – tym biblijnym, które obrazuje całość naszego człowieczeństwa.

Książka kard. Waltera Kaspera "Zacznij wszystko na nowo. Wielki Post i Zmartwychwstanie" jest >>TUTAJ<<

opr. ac/ac

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama