Papież Franciszek - posłańcem Bożej Miłości

Kim był św. Franciszek z Asyżu i jakie jest przesłanie nowego Papieża, przyjmującego jego imię?

„Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”.
„Nie lękajcie się”.
Jan Paweł II

Bogu dziękujemy za dar dany ludzkości 13 marca 2013 roku — za 266 Następcę św. Piotra, którym został jezuita kardynał Jorge Mario Bergoglio z Argentyny. Dziękujemy za Pasterza dusz ludzkich, który w swej posłudze na Stolicy Apostolskiej, będzie dla ludzkości żyjącej w tak ubogo duchowym świecie — autorytetem moralnym.

Radość modlących się Rzymian i pielgrzymów na Placu św. Piotra była ogromna, gdy usłyszeli słowa „Habemus Papam” i gdy kardynał Jean Luis Tauran oświadczył, że kardynał obrany Ojcem Świętym przyjmuje imię Franciszek.

* * *

Ojciec Święty przyjmując imię Franciszek, upamiętnia swego życiowego przewodnika św. Franciszka (1182 - 1226), opiekuna biednych, o których Kościół tak się wyraża: res sacra miser — nawet najbiedniejszy i najsłabszy człowiek jest człowiekiem i rzeczą świętą. Mądra jest ta wypowiedź, bo uczy chrześcijan iść śladem św. Franciszka — drogą poszanowania godności biednych, których twórcą, tak jak nas wszystkich śmiertelników — jest miłosierny Bóg.

Św.Franciszek przypomina nam siebie jako bogatego młodzieńca, który po nawróceniu rozdaje cały swój majątek biednym. Upamiętniony nazwą „Biedaczyna z Asyżu”, ten pokorny sługa Boży, był także założycielem Zakonu Franciszkanów i autorem słynnego kantyku pt. „Hymn do Słońca”.

* * *

Hymn do Słońca jest kantykiem religijnym, pieśnią pochwalną, oddającą cześć i chwałę Ojcu wszechmogącemu, wszechmądremu i wszechpotężnemu, stwórcy nieba i ziemi, który w cudowny i nieomylny sposób włada całym wszechświatem. Jest podzięką za ustalony porządek dany wszystkim stworzeniom. Jest uwielbieniem i podziękowaniem Bogu za pana brata Słońce, za siostrę Księżyc i gwiazdy, za brata Wiatr i powietrze, za siostrę Wodę, za brata Ogień , za matkę Ziemię, za przebaczających i za siostrę Śmierć cielesną.

„Światło i ciemność, wiatr i ogień, woda i ziemia, drzewo i owoce mówią o Bogu, symbolizują Jego wielkość, a zarazem bliskość (1 Kor 1:27)”.

Kantyk do Słońca wyraża piękno i harmonię Bożych Stworzeń.

* * *

Zauważamy, że wybór papieża z Argentyny w 2013 roku, którego kardynałowie znaleźli na „końcu świata”, przypomina wybór pierwszego papieża Słowianina Polaka, który w 1978 roku „przybył z daleka”.

Zauważamy, że obaj zostali znalezieni nieprzewidzianym planem Opatrzności, mającej dalekosiężny cel. Rozumiemy dlaczego dzięki Opatrzności, Jorge Mario Bergoglio, prowincjał jezuitów w Argentynie — w 1992 roku zostaje mianowany biskupem, w 2001 roku wyniesiony do godności kardynalskiej, a w 2013 roku do panowania na „Skale Piotrowej”. Papież Franciszek posiada „dwa skrzydła” którymi są — wiara i rozum — na których może wznieść się ku wyżynom i zmierzać do celu.

* * *

Pokora nowego Biskupa Rzymu była zauważona nie tylko przez Rzymian i pielgrzymów, ale przede wszystkim przez dignitarzy i przedstawicieli różnych państw i religii z całego świata, przybyłych 19 marca na uroczystość inauguracji nowego wymiaru papiestwa na Stolicy Apostolskiej. Łatwo było zauważyć, że „Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców, wybrał to, co niemocne, aby mocnych poniżyć (1 Kor 1:27)”.

Wiemy, że Ojciec Święty Franciszek, wielbiciel św. Franciszka z Asyżu, całym swym sercem będzie okazywał troskę o biednych, którzy cierpią niedostatek chleba powszedniego. Przypominać będzie bogatym tego świata o prawach dla każdego człowieka i o prawach dla narodów, aby istniała sprawiedliwość i wolność na świecie.

Osobowość Ojca Świętego Franciszka poruszyła miliony serc i umysłów ludzkich i zachęci do refleksji, do głębokich przemyśleń, które w niedalekiej przyszłości będą świadectwem zrozumienia Jego wiary i miłości do Boga i bliźniego, Jego oddziaływania na losy pojedynczych osób, całych społeczeństw, na losy świata.

* * *

Ojciec Święty Franciszek z miłością przejmuje obowiązki pozostawione przez bogobojnego Benedykta XVI i Jego poprzednika Jana Pawła II, inicjatora słynnej nowości, którą stał się „ŚWIATOWY DZIEŃ MŁODZIEŻY”.

Te spotkania z młodzieżą różnych narodowości i kultur — z tą przyszłością narodów — mają wielkie znaczenie i wartość dla Kościoła i współczesnego świata, bo budzą w sercach młodzieży — tęsknotę ku duchowemu pięknu — jakim jest sam Bóg. Papież Franciszek, Piotr na Stolicy Apostolskiej, naśladowca św. Franciszka— 16 marca, w swej pierwszej odezwie do kardynałów oświadcza:

„Dajmy młodym dobre wino życiowej mądrości.
Jesteśmy wspólnotą i ta nasza przyjaźń, bliskość pozwala nam czynić wspólne dobro. Ułatwiła ona także działanie Duchowi Świętemu”.

Odezwa ta oznajmia, że Papież Franciszek pragnie razem z kardynałami wzywać młodzież do budowania przyszłości, która ją czeka — na mocnym oparciu się na Bożej miłości i do trwania w jedności z Kościołem.

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY, te wspólne spotkania, które zainicjował niezapomniany, ukochany Jan Paweł II, nadal będą świadczyć o obopólnym oddaniu się, o wyczuwalnej miłości ku sobie. Będą pomocą dla młodzieży w sferze zachowania się we współczesnym, pełnym problemów świecie.

Przyszli uczestnicy ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY — z radością powitają Papieża Franciszka — swego przyjaciela, przewodnika i wspaniałego doradcę, z którym będą modlić się o dary Ducha Świętego — „o dar mądrości, o dar rozumu, o dar umiejętności, o dar pobożności, o dar bojaźni Bożej — która jest początkiem mądrości”.

opr. Janina Lankau


opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama