„Krzywda” chodzi za człowiekiem jak cień

Słowo „krzywda” chodzi za człowiekiem jak cień. Od krzywdy, którą wyrządził szatan w raju pierwszym rodzicom i nam wszystkim, przedstawiając fałszywie właściwości drzewa wiadomości złego i dobrego.

Zaraz potem Kain zrobił Ablowi największą krzywdę, odbierając mu życie. I tak się zaczęło. Sąsiedzi krzywdzili sąsiadów, silniejsze narody – słabsze, panowie – niewolników i tak dalej...

Dzisiaj można powiedzieć, że ludzie dzielą się na dwie kategorie: skrzywdzonych i tych, którzy krzywdy zadają. Jak bardzo skrzywdzeni są mieszkańcy Ukrainy przez okrutnych najeźdźców. Jak bardzo skrzywdzeni są mieszkańcy Europy, a może i świata przez kryzys paliwowy, energetyczny i przez wysoką inflację. My Polacy nie możemy wciąż zapomnieć o krzywdach, jakie wyrządziły nam podczas II Wojny Światowej dwa sąsiadujące z nami państwa: Niemcy i Rosja. A ile by się nazbierało krzywd, których doznaliśmy w naszym życiu. A ile to ludzi czy instytucji nas skrzywdziło. Nie będę przytaczał przykładów, by nie rozdrapywać ran, nieraz bolesnych.

Rozpoczęliśmy Wielki Post. Modlimy się: Jezu, skrzywdzony przez ludzi za prawdę miłość i dobro. A co On na to? Cierpiał jako człowiek, więc nie wytrzymał: Ojcze, jeśli to być może, oddal ode mnie ten kielich, ale wszak nie moja, ale Twoja wola niech się stanie! I umocniony przez anioła zniósł wszystkie krzywdy przez nas Mu wyrządzone cierpliwie aż do śmierci. Do końca nas umiłował. I ostatecznie: Ojcze, odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią…

A może myśmy kogoś skrzywdzili?

 

 

Tekst ukazał się na blogu ojca Leona Knabita OSB

Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao