Ojciec Kolbe – święty, patron naszych trudnych czasów, męczennik, kapłan, wizjoner, przedsiębiorca, prekursor, gorliwy Rycerz Niepokalanej. To już o nim wiemy. Jakim jednak widzieli i odbierali go ludzie mu współcześni, świadkowie jego obecności? Dalsza rodzina, koledzy ze szkolnej ławy, pierwsi współbracia, przełożeni, biskupi? Jak dorastał do słynnego aktu heroizmu oddania życia za drugiego człowieka, do świętości?
Książka „Ojciec Kolbe nie wszystkim znany. Wybór wspomnień” została przygotowana przez franciszkanów, obecnie już świętej pamięci: o. Lutosława Pieprzyckiego, o. Jana A. Książka oraz br. Władysława K. Kaczmarka. Pierwotnie planowano ją wydać w roku 1979, ale z powodów niezależnych od Niepokalanowa pozycja ta nie ujrzała wówczas światła dziennego.
Dopiero w roku 2023 Wydawnictwo Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie postanowiło wydać te wspomnienia drukiem. Niniejsza publikacja zawiera wspomnienia i świadectwa o o. Maksymilianie, zebrane w toku przygotowywania i przeprowadzania jego procesu beatyfikacyjnego.
Książka zawiera 86 relacji i świadectw osób z rodziny o. Maksymiliana, współbraci w zakonie, biskupów, kapłanów diecezjalnych i zakonnych, sióstr zakonnych oraz wielu osób świeckich. Wspomnienia te zostały ubogacone zdjęciami autorów. Świadkowie omawiają też dzieła apostolskie, które powstały z inicjatywy o. Kolbego. Całość wspomnień została podzielona na 11 rozdziałów obejmujących poszczególne etapy życia i działalności o. Maksymiliana. Większość materiałów pochodzi z Archiwum w Niepokalanowie i nie była dotąd nigdzie publikowana.
„Mimo iż książka czekała w redakcji w Niepokalanowie na swoje wydanie ponad 40 lat, nic nie straciła ze swej aktualności. Przeciwnie, dziś, gdy po kanonizacji św. Maksymilian jest powszechnie znany na całym świecie, świadectwa konkretnych ludzi ukazują nam jego świętość w jeszcze większym blasku. Pokazują, że był on człowiekiem z krwi i kości, zmagającym się z trudnościami i problemami, ale też potrafiącym je przezwyciężać poprzez bezgraniczne zaufanie Bożej Opatrzności i oddanie się Niepokalanej. Przez to uczy nas, że szkoła, w której wzrastał i którą tworzył, jest nadal aktualna i idąc jego śladami, możemy stać się ludźmi świętymi” – czytamy w opisie.
Jaki był św. Maksymilian? „Nie znosił słów: ja nie potrafię. Im większa trudność, np. w rozwiązywaniu zadania matematycznego, tym większy był zapał, i to natychmiastowy, u o. Maksymiliana, by tę przeszkodę usunąć. […] O przyszłości rozmawialiśmy mało. On żył tylko teraźniejszością, pokonywaniem obecnych trudności i przeszkód. Jedynie, gdy była mowa o Polsce, zapalał się, jak gdyby moment powstania wolnej Polski miał nastąpić zaraz” – wspomina ks. Władysław Dubaniowski, kolega szkolny.
Podsumowując, książka to zbiór wspomnień o zwykłym człowieku – radosnym, pragmatycznym, upartym, konsekwentnym, patriocie, marzycielu, który ciągle patrzył do przodu, wypatrując Tej, której się zawierzył – Niepokalanej.
Materiał powstał w ramach projektu „Polska energia zmienia świat” dzięki wsparciu Partnerów: Fundacji PGE, Fundacji PZU, dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Narodowego; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Funduszu Patriotycznego oraz Sponsorów ENEA S.A. , KGHM Polska Miedź. Mecenasem Projektu jest Tauron Wytwarzanie S.A. Partnerem medialnym jest telewizja EWTN.