Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Perspektywa pokoju jest ciągle otwarta przed światem, jeśli tylko wróci do wartości uważanych za "kobiece"

Lucetta Scaraffia

Symboliczna moc ciała kobiety

Symboliczna moc ciała kobiety - foto
Autor/źródło: Pixabay, nastya_gepp


Ten rok pełen bólu (2017) przede wszystkim dla kobiet chcemy zakończyć z nadzieją. Zdjęcia, na których kobieta, sama i bezbronna, swoją słabością potrafi przeciwstawić się przemocy grupy uzbrojonych mężczyzn, zdają się otwierać nowe perspektywy przyszłości. Perspektywy pokoju i szacunku dla słabych w imię czegoś, co nas wszystkich łączy: zostaliśmy urodzeni przez kobietę i żyjemy, bo kobieta zaakceptowała nas w swoim łonie i opiekowała się nami, gdy byliśmy mali, aż do momentu, kiedy zaczęliśmy radzić sobie sami.

Ta wspólna cecha rodzaju ludzkiego jest nie tylko faktem biologicznym, lecz złożonym doświadczeniem, na które składa się bezinteresowne poświęcenie, rezygnacja z siebie dla dobra drugiego, bez żadnej perspektywy wynagrodzenia. Przeciwnie, ze świadomością, że osoba, której pomogliśmy, pójdzie swoją drogą, bo tak musi być.

Jeśli w tradycji chrześcijańskiej wszyscy jesteśmy uważani za równych, bo jesteśmy dziećmi Bożymi, możemy dodać, że w doświadczeniu wszystkich ludzkich istot, niezależnie od grupy etnicznej i religijnej, na początku jest ciało matki, bezinteresowne oddanie kobiety. «Zrodzone z kobiety» to tytuł słynnej książki Adrienne Rich, która przypomina wszystkim istotom ludzkim to wspólne pochodzenie.

Każda kobieta, jako potencjalna matka, stanowi zatem możliwość, wspomnienie, symbol, tego bezinteresownego oddania — prawie zawsze jedynego w swoim rodzaju, jakiego doświadczamy w życiu — i właśnie dlatego jej delikatna i bezbronna obecność ma tak wielką moc, że potrafi zatrzymać oddziały wojska.


Psychoanalityczka i pisarka Silvia Vegetti Finzi komentuje te zdjęcia i jest naszą przewodniczką w interpretacji ich głębokiej rzeczywistości. Nie pozostaje nam nic innego, jak czytać ich teksty, otwierając serca na nadzieję, pamiętając, że w chrześcijaństwie zbawienie uzależnione jest od «tak» młodej dziewczyny, niezwykle odważnej.opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wrażliwość wartości pokój oddanie kobieta matka ciało macierzyństwo przemoc bezbronność
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W