Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Willi Hoffsümmer

Doprowadzić pąki do rozkwitu

(Ewentualnie dla każdego gałązeczka drzewa wiśniowego lub jabłoni)
Do przemówień będzie potrzebny jeden wazon i siedem większych gałęzi.

Czytania: Iz 35, 1-6a.10 (Pustynia zakwitnie... = 1 czytanie w 3 niedzielę adwentu w roku liturg. A); Mk 1,1-8 (Przygotujcie drogę Panu = 2 niedz. adwentu, rok liturg B); (podobnie: Mt 3,1-6; 2 niedz. adwentu, rok liturg. A i Łk 3,1-6; 2 niedz. adwentu, rok liturg. C).

Kaznodzieja: Legenda o św. Barbarze mówi: Po drodze do więziennej wieży gałąź wiśni zaplątała się w jej suknię. Wstawiła ją do wody. W dniu, w którym została skazana na śmierć, gałąź zakwitła; śmierć jest przecież dla nas nowym początkiem w Bogu. — Teraz kilka osób wstawi do wazonu nasze gałęzie św. Barbary i będą się zastanawiać, gdzie mogą wystąpić w naszym życiu takie gałęzie z pączkami, które czekają na rozkwit!

(Pięcioro dzieci lub młodzieży i jeden dorosły biorą z kosza po jednej gałęzi, czytają swój tekst i wstawiają potem swoją gałąź do przygotowanego wazonu).

1.: (Dziecko wysoko podnosi gałąź). Przynoszę gałąź. Wydaje się zwiędnięta i obumarła. Trudno mi sobie wyobrazić, że jest w niej jeszcze życie. Jednak jeśli dać jej ciepło, światło i wodę, wtedy wypuści pączki. — Podobnie jest też z ludźmi. Potrzebujemy wsparcia i miłości — przede wszystkim młodzi ludzie — wtedy dochodzi do rozkwitu wiele dobrych skłonności w nas i w nich. (Przynieść gałąź do wazonu).

2.: (Dziecko wysoko podnosi gałąź). Także na mojej gałęzi pączki są jeszcze zamknięte. Dopiero kiedy rozkwitną, cud będzie widoczny. — Przypominają nam o tym, że usychamy wewnętrznie, kiedy się zamykamy. Tylko ten, kto otwiera się i ciągle zbliża się do innych, doświadcza, jakie w nim tkwią siły i dobre cechy. (Wstawić gałąź do wazonu).

3.: (Dziecko wysoko podnosi gałąź) Ta gałąź ma wiele pączków. Żaden nie powinien odpaść, bo nie mogłyby zamienić się w kwiat. Dlatego muszę obchodzić się z nimi ostrożnie i przezornie. — Podobnie dzieje się z naszymi talentami i zdolnościami. Muszą być pielęgnowane ostrożnie i cierpliwie i popierane, aby mogły się rozwinąć. (Wstawić gałąź do wazonu).

4.: (Dorosły wysoko podnosi gałąź) Także na mojej gałęzi wiśniowej pączki pozostaną zamknięte, gdy zimno i mróz pokryją je lodem. Podobnie zmrożone są także nasze spotkania i na zewnątrz i tu w kościele, jeżeli nie rozmawiamy o sprawach spornych, o nieporozumieniach i uprzedzeniach. Dopiero otwartość i zaufanie, uznanie i życzliwość pozwalają naszej wspólnocie rosnąć i kwitnąć i wzbogacać się. (Wstawić gałąź do wazonu)

5.: (Młody człowiek wysoko podnosi gałąź) Moja gałąź powinna być znakiem nadziei. Jakże wiele ludzi w szerokim świecie zamarza podczas wojny, ucieczki lub po wsadzeniu do celi śmierci! — Kiedy na Boże Narodzenie pączki zakwitną, wtedy wskażą na Jezusa Chrystusa. On rozprzestrzeni wszędzie na świecie Królestwo pokoju, miłości i sprawiedliwości. (Wstawić gałąź do wazonu)

6.: (Młody człowiek wysoko podnosi gałąź) Wiele pączków miłości do Boga, do Jezusa i do Kościoła pozostaje zamkniętych, ponieważ są otoczone powątpiewaniami i rezygnacją, ale także wygodnictwem i obojętnością. Za wstawiennictwem św. Barbary, która oddała swoje życie Jezusowi, niech żar miłości Ducha Świętego umożliwi stopnienie lodów i nowy początek. (Wstawić gałąź do wazonu)

Kaznodzieja: (Gdy wszyscy otrzymali gałęzie) Bierzemy jeszcze raz w rękę naszą gałąź i przyglądamy się pąkom. Gdzie zdrętwiały moje talenty, ponieważ przeznaczam dla siebie samego zbyt mało czasu? — Gdzie rozgoryczenie przeszkadza mi w podejściu do bliźniego? — Czy rozkwitam w oczach Bożych, ponieważ ufając Jemu ośmielam się coś jeszcze zrobić? — Jeszcze około minuty pozostajemy w ciszy i zastanawiamy się, gdzie i kiedy coś zamierzymy, co rozgrzeje serce nam lub innym.opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: miłość forma Symbole rozgoryczenie Willi Hoffsümmer gałązka wisni pączki talenty
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W