Jak zaczęto świętować Zmartychwstanie

Krótki przewodnik po Triduum Paschalnym - fragmenty

KRÓTKI PRZEWODNIK PO TRIDUUM PASCHALNYM

red. Ela Konderak

Jak zaczęto świętować Zmartychwstanie

JAK ZACZĘTO ŚWIĘTOWAĆ ZMARTWYCHWSTANIE

Na początku Tajemnicę Zmartwychwstania celebrowano co niedzielę. Nie było corocznego święta. Każda niedziela była Niedzielą Zmartwychwstania. Ale dosyć szybko pojawiła się potrzeba wyróżnienia jednej niedzieli w ciągu roku, tej najbliższej historycznej dacie śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa, zaczęto celebrować coroczną Paschę. Przed nią, jak przed każdymi większymi uroczystościami, obowiązywał dwu- albo trzydniowy post. Po uroczystości pojawiła się oktawa, czyli przedłużenie święta Zmartwychwstania.

Samego określenia Triduum Paschalne użył po raz pierwszy św. Ambroży w IV w. Bo dopiero w IV w. zaczęto rozszerzać Liturgię Paschalną. Kiedy odnaleziono drzewo Krzyża Świętego, zaczęto je czcić w Jerozolimie właśnie w Wielki Piątek, w dzień męki Jezusa. W tym samym mniej więcej okresie zaczęto celebrować pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, w Wielki Czwartek wieczorem.

red.

opr. ab/ab

Wszystkie publikowane fotografie wykonano podczas Triduum Paschalnego w Bazylice oo. Dominikanów w Krakowie w latach 1997-2001, Fot.:Wojciech Kopeć

Jak zaczęto świętować Zmartychwstanie
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama