Krótki przewodnik po Triduum Paschalnym - fragmenty
Na początku Tajemnicę Zmartwychwstania celebrowano co niedzielę. Nie było corocznego święta. Każda niedziela była Niedzielą Zmartwychwstania. Ale dosyć szybko pojawiła się potrzeba wyróżnienia jednej niedzieli w ciągu roku, tej najbliższej historycznej dacie śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa, zaczęto celebrować coroczną Paschę. Przed nią, jak przed każdymi większymi uroczystościami, obowiązywał dwu- albo trzydniowy post. Po uroczystości pojawiła się oktawa, czyli przedłużenie święta Zmartwychwstania.
Samego określenia Triduum Paschalne użył po raz pierwszy św. Ambroży w IV w. Bo dopiero w IV w. zaczęto rozszerzać Liturgię Paschalną. Kiedy odnaleziono drzewo Krzyża Świętego, zaczęto je czcić w Jerozolimie właśnie w Wielki Piątek, w dzień męki Jezusa. W tym samym mniej więcej okresie zaczęto celebrować pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, w Wielki Czwartek wieczorem.
red.
opr. ab/ab
Wszystkie publikowane fotografie wykonano podczas Triduum Paschalnego w Bazylice oo. Dominikanów w Krakowie w latach 1997-2001, Fot.:Wojciech Kopeć