Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Thomas Söding, Christian Münch

KLUCZ DO ZROZUMIENIA NOWEGO TESTAMENTU

ISBN: 978-83-7505-102-5

wyd.: WAM 2009
1.2. Gromadzenie doświadczeń

Kto pragnie odpowiedzieć na te pytania, które przecież pojawiają się w związku z Nowym Testamentem, nie zaczyna w punkcie zerowym, ale staje w jednym szeregu razem z wielką rzeszą znawców Biblii, którzy od dawna, a nie dopiero od pojawienia się egzegezy historyczno-krytycznej, mozolą się nad odpowiedziami.

Doświadczenie tych poprzedników nie może zapewne uchodzić za nietykalną świętość, ale wciąż musi być kwestionowane; w gruncie rzeczy stanowi ono jednak swoisty punkt wyjścia, bez którego nie może się udać żadne przekonujące objaśnianie Biblii, a także żadne nad nią innowacyjne badanie naukowe. Nie przypadkowo wiele monografii z zakresu egzegezy zaczyna się od przedstawienia „historii badań”. Kpiarze uważają wprawdzie, że takie przedstawienie ma często służyć jedynie temu, aby uwypuklić nieporównywalność najbardziej własnych poglądów autora, który teraz sięga po pióro; w dobrych jednak pracach naukowych stanowi ono udokumentowanie tego, jak bardzo konieczne jest włączenie się w bieg naukowej dyskusji, i jak wielorakie bodźce w formie przyzwolenia i krytyki trzeba będzie uwzględnić. Aby w zakresie egzegezy móc kompetentnie zabrać głos, trzeba przejść nader obszerny program studiów. To wszystko stanowi uzasadnienie trudu, jaki sprawia biblistyka, ale i podniety, jakiej ona dostarcza. Wiedza, jakiej wymaga i jaką wspiera sztuka rzemiosła egzegetycznego, polega na zapoznaniu się z celami i technikami pracy egzegetycznej, ale przede wszystkim także na tym, aby dostrzec samo Pismo Święte Nowego Testamentu wraz z jego osobliwościami i jego doniosłością. Podstawowa wiedza z zakresu Nowego Testamentu zawarta jest w różnego rodzaju książkach1:

1 Aktualna lista znajduje się pod następującym adresem internetowym: www.uni-wuppertal.de/fba/kaththeo w dziale Studienhilfen.

2 Również one znajdują się pod adresem internetowym: www.uni-wuppertal.de/ fba/kaththeo w dziale Studienhilfen.

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Biblia interpretacja Nowy Testament egzegeza biblistyka wykładnia
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W