Biblia mówi jak nawiązywać znaczące więzi i jest wiarygodna

Fragmenty książki "Fundamenty wiary"

Biblia mówi jak nawiązywać znaczące więzi i jest wiarygodna

Josh McDowell

Fundamenty wiary

ISBN: 83-7030-493-1

wyd.: 2007 Księgarnia św. JackaBIBLIA UCZY JAK NAWIĄZYWAĆ ZNACZĄCE WIĘZI I JEST WIARYGODNA

Dawid przysunął sobie krzesło i przysiadł na nim, zwracając się do grupy młodzieżowej:

- Dobra, zaczynamy - zatarł ręce. - Myślę, że wszyscy wiecie, że w ciągu ostatnich kilku tygodni stało się coś niesamowitego i niektórzy z nas zaczęli zadawać naprawdę świetne pytania o Pismo Święte, o to, czy naprawdę możemy jej wierzyć, czy nie. Dlatego postanowiłem porozmawiać dzisiaj z wami o tym, dlaczego możemy wierzyć Biblii.

- Pozwólcie, że rozpocznę zadając pytanie: Jak opisałbyś Biblię? - Rozejrzał po pokoju po wyczekujących twarzach. - Czym jest Biblia? Jakbyś opisał, czym jest i co nam daje?

Minęła chwila. Wydawało się, że kilka osób w grupie zastanawia się. W końcu Alan podniósł rękę. Dawid skinął głową, zachęcając go do odpowiedzi.

- To prawda Boga" - powiedział chłopiec. - Jest to natchnione Słowo Boże.

- Dobrze - Dawid przytaknął. - Kto jeszcze ma odpowiedź?

- Jest to księga wiary chrześcijańskiej - zaproponowała Karen.

- Jest to też księga religii żydowskiej - dodała Megan. - Przynajmniej Stary Testament.

Kilku pozostałych w grupie zaczęło mówić na raz, udzielając innych odpowiedzi.

- W porządku - powiedział Dawid, kiwając głową aprobująco. - To wszystko są dobre odpowiedzi, ale pozwólcie, że dam wam trochę inną definicję Biblii i zobaczymy, co o tym sądzicie.

Spojrzał w swoje notatki i po krótkiej pauzie przeczytał:

- Biblia jest Bożą instrukcją obsługi życia. Jest to nasza mapa drogowa do nieba. Jest to list miłosny od Boga do nas. Jest to sposób na Jego poznanie. - Odczekał chwilę, by te słowa mogły wybrzmieć, a potem wziął Pismo Święte do ręki i kontynuował - Jeśli ludzie nie czytają tej księgi, nie mogą Boga poznać zbyt dobrze.

- Chwileczkę - powiedziała Karen z namysłem marszcząc brwi - Są kraje, które nawet nie mają Biblii. Mówisz, że z tego powodu nie mogą poznać Boga?

- No… - zaczął mówić Dawid, kładąc Pismo Święte na stole.

- A jeśli Biblia, która mamy nie jest cała? - przerwał Alan. - To znaczy, jeśli na przykład brakuje kilku ksiąg albo rozdziałów? Czy to oznacza, że nie możemy poznać Boga?

- No właśnie - wtrąciła Karen, siadając na krawędzi kanapy. - A jeśli Bóg tak naprawdę dał piętnaście przykazań, a do naszych czasów dotarło tylko dziesięć z nich?

- Hej, zwolnijcie trochę - powiedział Dawid, trzymając rękę w górze tak, jakby chciał powstrzymać ruch uliczny. - Nie dajmy się ponieść emocjom.

- Ale Alan i Karen mają rację - zaprotestowała Megan. - Jeżeli ludzie, którzy pisali Biblię nie zapisali wszystkiego, co powiedział Bóg…, albo nie wiem, może pomieszało im się wszystko, albo coś takiego. Co wtedy? Czy to oznacza, że mamy pecha?

Dawid westchnął głęboko, w końcu odwrócił się i spojrzał bezradnie na swoją żonę.

- Powiem wam coś - odchrząknął. - To chyba dobry moment na pizzę. - Spojrzał dookoła na zaciekawione twarze. - Hmm… wrócimy do tego tematu przy innej okazji, dobra?

* * * * * *

Nie możemy winić Dawida za to, że poczuł się przyparty do muru. Pytania, które zadaje młodzież, mogą zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego rodzica, księdza, czy lidera grupy. Są to jednak dobre pytania, na które trzeba znaleźć odpowiedź, jeśli młodzi ludzie mają w ogóle rozwinąć w sobie głębokie, konkretne i trwałe przekonania chrześcijańskie. Są to pytania, na które nastolatki niewątpliwie się natkną, dorastając w postmodernistycznym społeczeństwie, gdzie za prawdę uznaje coś, co jest warunkowane subiektywnie.

Jeśli Pismo Święte jest tylko pomocnym zbiorem mądrych myśli, to nie ma zbytniego znaczenia, jeśli w ciągu stuleci jakieś jej części zaginęły lub zostały źle przetłumaczone. Jeśli Biblia jest jedynie kolejną wersją prawdy, to nie ma dużego znaczenia, czy jest ona ścisła. Natomiast jeśli Pismo Święte jest tym, za co uważa ją Dawid - Bożą instrukcją obsługi życia, naszą mapą drogową do nieba i głównym środkiem do poznania Boga - to staje się bardzo ważne, by wiedzieć, czy jest ono wiarygodne, czy zostało napisane dokładnie tak, jak podał to Bóg i czy zostało nam przekazane dokładnie. Jeśli zrozumiemy, czym Biblia naprawdę jest - to znaczy, jeśli zrozumiemy, jak ważna jest ona dla każdego z nas - to pytania o jej wiarygodność stają się niezwykle istotne.

opr. aw/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama