Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. kard. John Joseph Carberry17 czerwca zmarł emerytowany arcybiskup Saint Louis (USA) kard. John Joseph Carberry. Urodzony w Brooklynie 31 lipca 1904 r., studiował w Kolegium Niepokalanego Poczęcia w rodzinnej diecezji, a następnie w Rzymie. Po przyjęciu święceń kapłańskich 28 lipca 1929 r. kontynuował studia na wydziale prawa kanonicznego Uniwersytetu Katolickiego w Waszyngtonie. W następnych latach pełnił posługę kapłańską w diecezji Trenton, a od 1940 r. w rodzinnym Brooklynie.

3 maja 1956 r. został mianowany biskupem koadiutorem Lafayette w stanie Indiana; 25 lipca tego samego roku przyjął święcenia biskupie. Od r. 1965 był ordynariuszem Columbus (Ohio), a w 17 lutego 1968 r. otrzymał nominację na arcybiskupa Saint Louis (Missouri). Paweł VI mianował go kardynałem na konsystorzu w dniu 28 kwietnia 1969 r., przydzielając mu kościół tytularny św. Jana Chrzciciela de’ Rossi in via Latina.

Kard. Carberry uczestniczył w dwóch ostatnich sesjach Soboru Watykańskiego II oraz w kilku zgromadzeniach Synodu Biskupów. W łonie Episkopatu amerykańskiego był m.in. przewodniczącym komitetu ds. ekumenizmu. 31 lipca 1979 r. złożył rezygnację z rządów archidiecezją Saint Louis. 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: ekumenizm kardynał Sobór Watykański II Saint Louis Carberry
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W