Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Guy Jonquières SJ

Ćwiczenia duchowe dla poczatkujących

Wydawnictwo Księży Marianów
Warszawa , styczeń 2007
ISBN 978-83-7502-063-2Ćwiczenie 35

MSZA ŚWIĘTA

Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do regularnego uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej, to być może nudzisz się na niej z powodu jakichś niedobrych wspomnień. Msza święta nie wyda ci się nudna, jeśli spróbujesz zrozumieć, co się podczas niej naprawdę dzieje, i zaczniesz w niej autentycznie uczestniczyć. To naprawdę jest możliwe, nawet jeśli na początku zwrócisz uwagę tylko na wybrane jej części. Postaraj się być bardziej skupiony w jakimś określonym momencie.

Na razie zapamiętaj jedynie, że Msza święta składa się z dwóch części:

1. Pierwsza z nich nosi nazwę liturgii słowa, podczas której czyta się dwa lub trzy fragmenty z Pisma Świętego. Wystarczy ich uważnie wysłuchać i zapamiętać jakiś urywek, który bardziej poruszy serce. Psalm responsoryjny jest śpiewaną lub mówioną odpowiedzią na pierwsze czytanie. Po Ewangelii i homilii odmów wraz ze zgromadzonymi Wyznanie wiary i przyłącz się sercem do modlitwy wiernych. To wszystko jest bardzo proste, wystarczy dać się prowadzić.

2. Druga część Mszy świętej to liturgia eucharystyczna, nazwana tak od najważniejszego sakramentu, jaki zostawił Chrystus: Eucharystii. Kapłan, w imieniu zgromadzonych wiernych, wypowiada ważne modlitwy. Część z nich jest zawsze ta sama, a część się zmienia w zależności od okazji. Modlitwy te, w których składa się Bogu dziękczynienie i wzywa się Ducha Świętego, mówią o ustanowieniu przez Jezusa Eucharystii. Są one pamiątką śmierci i zmartwychwstania Chrystusa oraz zapowiedzią Jego powtórnego przyjścia. Po ich zakończeniu i po wspólnym odmówieniu Ojcze nasz rozpoczyna się Komunia święta.

Postaraj się przystępować do Komunii świętej przynajmniej co jakiś czas; prowadź dobre życie chrześcijańskie. Regularnie przystępuj do sakramentu pojednania z Bogiem, szczególnie jeśli zdarzy ci się popełnić grzech ciężki, i jednaj się z ludźmi. Jeśli nie przystąpiłeś jeszcze do pierwszej Komunii świętej, nie zwlekaj i porozmawiaj o tym ze znajomym księdzem, a najlepiej z proboszczem w swojej parafii. Pamiętaj, że przyjmując Ciało Chrystusa w Komunii świętej, tak jak tego w swojej wielkiej miłości Jezus dla nas pragnął, stajemy się częścią Jego Mistycznego Ciała dla dobra współczesnego świata i ludzi. Sam Jezus karmi nas swoim Słowem i Ciałem, przemieniając nas przez to w Siebie.

W najbliższą niedzielę postaraj się być bardziej skupiony podczas Mszy świętej i głębiej ją przeżywać. Przez dni, które dzielą cię od tej chwili, uświadamiaj sobie coraz bardziej, że jesteś żywym członkiem Mistycznego Ciała Chrystusa, któremu na imię Kościół. Niech twoje dłonie staną się dłońmi Chrystusa, twoje oczy Jego oczyma, twoje serce Jego sercem, a usta Jego ustami... To nie jest niemożliwe. Proś Go, a Jezus udzieli ci stosownej łaski, ponieważ pragnie dokonać w tobie takiej właśnie przemiany. Czy nie zauważyłeś, że to już się dokonuje, począwszy od dnia, w którym rozpocząłeś te ćwiczenia?

Po najbliższej niedzielnej Mszy świętej pomyśl przez chwilę o tym, co przeżyłeś, i zastanów się, jak w przyszłości możesz lepiej uczestniczyć w Eucharystii. Bardzo pomocne może się w tym okazać powtórzenie dzisiejszego ćwiczenia.

(...)


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Msza święta medytacja Kontakt z Bogiem Jezuici ćwiczenia duchowe św. Ignacy Loyola ćwiczenia ignacjańskie udział we Mszy nudy nudno

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W