Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


o. Amedeo Cencini

Jak ogień, który pali

Osoba konsekrowana otwarta na dar Ducha Świętego

ISBN: 978-83-60703-29-8

wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2007

Ekstaza wdzięczności

Na początku życia ludzkiego i życia konsekrowanego, a więc jak w każdym procesie dojrzewania ludzkiego i chrześcijańskiego, istnieje świadomość otrzymanego daru, uczucie bycia kochanym, dobrej woli napełniającej różnorodnymi dobrami, bycia wybranym w sposób zupełnie darmowy i niezasłużony.

Jest to poczucie świadomości, które winno w nas dojrzewać w sposób nieustanny, z czego nie można nigdy rezygnować, i co w jakiś sposób powinno mieć wpływ na zaistnienie pierwszej ekstazy, ekstazy wdzięczności, ekstatycznej kontemplacji, która napełnia serce radością i wdzięcznością, a więc strategiczną i ważną cnotą, która nigdy nie znajduje miejsca w naszych zarozumiałych planach ascetycznych.

Oto dlaczego wszyscy narzekamy i jesteśmy zdenerwowani! Jesteśmy skażeni sekularyzmem, jakim jest kultura człowieka, który jest samowystarczalny we wszystkim i który nie musi nikomu za nic okazywać wdzięczności. A przecież pierwszym darem Ducha Świętego jest właśnie wdzięczność, która zmiękcza serce człowieka i leczy jego rany. To ona jest także pierwszym znakiem nowej ewangelizacji współczesnego świata, który jest tak bardzo ubogi we wdzięczność.

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: antropologia kapłan wdzięczność asceza ksiądz radość dary Ducha Świętego ekstaza zakonnica charyzmat zakonnik osoba konsekrowana otwarcie natchnienia

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W