Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


BŁ. FERDYNAND MARIA BACCILIERIUrodził się 14 maja 1821 r. w miejscowości Campodoso w północnych Włoszech. W dzieciństwie uczył się w domu z prywatnym nauczycielem, w latach 1833-35 chodził do gimnazjum barnabitów w Bolonii, a następnie w 1836 r. rozpoczął naukę w kolegium jezuitów w Ferrarze. Tu zrodziło się w nim powołanie do kapłaństwa. 15 października 1838 r. wstąpił do nowicjatu księży jezuitów przy kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie. Po roku kłopoty ze zdrowiem zmusiły go jednak do powrotu do domu.

W 1839 r. sługa Boży zaczął uczęszczać do seminarium w Finale Emilia, a następnie w Modenie i Ferrarze. 2 marca 1844 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Ferrary kard. Giovanniego Ignazio Cadoliniego. W pierwszych latach pracy duszpasterskiej był nauczycielem języka włoskiego i łaciny w seminarium w Finale Emilia, głosił rekolekcje i kazania. W 1848 r. rozpoczął studia na Papieskim Uniwersytecie w Bolonii, gdzie uzyskał doktorat z zakresu prawa kanonicznego i cywilnego.

W 1851 r. ks. Ferdynand Maria Baccilieri został przeniesiony do parafii w miejscowości Galeazza, a po roku, 25 kwietnia 1852 r. mianowano go jej proboszczem. Gorliwie zabiegał o duchowy wzrost powierzonych mu wiernych, wyróżniał się jako znakomity kaznodzieja i spowiednik, rozwijał apostolstwo ludzi świeckich, m.in. zachęcał młode dziewczęta do opiekowania się osobami starszymi, chorymi, samotnymi i ubogimi.

Wiele troski poświęcał wychowaniu dziewcząt z ubogich rodzin. Z jego inicjatywy został utworzony przy kościele parafialnym internat, w którym mogły one uczyć się i mieszkać. Dzieło to dało początek Zgromadzeniu Sióstr Służebniczek Maryi z Galeazzy. W 1856 r. odbyły się obłóczyny pierwszych kandydatek do zgromadzenia. Siostry mieszkały w domach rodzinnych, ale były związane ślubami czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz pomagały w parafii. 23 czerwca 1862 r. sługa Boży założył dla nich przy plebanii klasztor, a w 1866 r. opracował regułę zgromadzenia, którą w 1899 r. zatwierdził arcybiskup Bolonii, zaś w 1939 r. Stolica Apostolska.

Ferdynand Maria Baccilieri zmarł 13 lipca 1893 r. w Galeazzy. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1927 r. 6 kwietnia 1995 r. został ogłoszony dekret o heroiczności cnót sługi Bożego, a 3 lipca 1998 r. dekret dotyczący cudownego uzdrowienia s. Marii Vincenziny Boviny, przypisywanego jego wstawiennictwu.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wychowanie Ferdynand Maria Baccilieri Galeazza Siostry Służebniczki Maryi dziewczęta
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W