Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Bł. Karol LivieroUrodził się 29 maja 1866 r. w Vicenzy w północnych Włoszech.

20 listopada 1888 r. został wyświęcony na kapłana. Nauczał w niższym seminarium duchownym, był proboszczem w Gallio, a następnie w Agnie.

Był gorliwym kapłanem, dbającym o życie duchowe powierzonych mu wiernych, jak również niestrudzonym społecznikiem. Zakładał najróżniejsze dzieła społeczne, w tym stowarzyszenia dla robotników i rolników, organizacje samopomocy czy szkoły zawodowe dla kobiet. Otwarcie występował przeciwko ideologiom antykatolickim.

6 stycznia 1910 r. Pius X mianował go biskupem Città di Castello. Karol Liviero pełnił swe obowiązki z wyjątkową gorliwością. Dbał w szczególności o formację księży i wychowanie młodzieży. Odnowił seminarium, powołał do życia tygodnik diecezjalny i biuletyn dla księży, otworzył księgarnię, szkołę podstawową, kino, internat, ośrodek wychowawczy dla ubogich dzieci i sierot oraz dom dla sierot chorych na gruźlicę i krzywicę.

W 1915 r. założył Zgromadzenie Sióstr Małych Służebnic Najświętszego Serca, które zajmowało się prowadzeniem utworzonych przez niego instytucji charytatywnych.

24 czerwca 1932 r. został ciężko ranny w wypadku samochodowym. Zmarł dwa tygodnie później, 7 lipca, w Fano. Jego beatyfikacja odbyła się 27 maja w Cittŕ di Castello.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: seminarium duszpasterz działalność społeczna proboszcz społecznik Vicenza Karol Liviero Citta di Castello Zgromadzenie Sióstr Małych Służebnic
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W