Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Andrzej Babuchowski

Pierwsza chorwacka Błogosławiona6 czerwca podczas Mszy św. w Dubrowniku Papież Jan Paweł II ogłosi błogosławioną - pierwszą w dziejach chorwackiego Kościoła kobietę s. Marię od Jezusa Ukrzyżowanego (1892-1966). Urodzona w miasteczku Blato na wyspie Korczula, wywodząca się z zamożnej wielodzietnej rodziny, Maria Petković od wczesnej młodości pomaga ludziom biednym i chorym.

Szukając drogi swego powołania, najpierw przez krótki czas przebywa u sióstr klarysek w Splicie, a potem wstępuje do Zgromadzenia Służebnic Miłosierdzia. Pod koniec pierwszej wojny światowej wraca do rodzinnego Blata, gdzie zajmuje się wdowami i sierotami, prowadzi kuchnię dla ubogich oraz zakład dobroczynno-wychowawczy im. świętego Wawrzyńca.

Za radą biskupa dubrownickiego Josipa Marčelića tworzy wraz z pięcioma innymi siostrami nowe franciszkańskie Zgromadzenie Córek Miłosierdzia, stając się jego przełożoną. 14 października 1920 r. składa śluby zakonne i przyjmuje imię siostry Marii od Jezusa Ukrzyżowanego. Zgromadzenie szybko rozprzestrzenia się na cały kraj, służąc wszędzie biednym, chorym i opuszczonym. Domy zakonne powstają m.in. w Suboticy, Ugljanie, Preku, Splicie, Smokvicy na Korczuli, Zagrzebiu.

W 1936 r. na prośbę franciszkanina br. Leonarda Ruskovicia siedem sióstr z Chorwacji wyjeżdża do Argentyny, zaś w 1941 r. s. Maria osobiście udaje się do Ameryki Południowej, zakładając kolejne domy w Paragwaju, Chile i Peru. Po wojnie, w 1951 r., wraca do Europy i zamieszkuje w Rzymie, kierując stamtąd całym zgromadzeniem, które ostatecznie zatwierdzone zostaje przez papieża 6 grudnia 1956 r. Wyczerpana pracą, częściowo sparaliżowana, umiera 9 lipca 1966 r. w Rzymie.

opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Ameryka Południowa Chorwacja Ameryka Łacińska Maria od Jezusa Ukrzyżowanego Dubrownik Zgromadzenie Córek Miłosierdzia
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W