Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Bł. Marian de la Mata AparicioUrodził się 31 grudnia 1905 r. w Barrio de la Puebla w Hiszpanii. Podobnie jak jego trzej bracia, w 1921 r. wstąpił do Zakonu św. Augustyna. Habit przyjął z rąk o. Anzelma Polanca, który w 1995 r. został beatyfikowany jako biskup męczennik. W 1930 r. przyjął święcenia kapłańskie. Rok później został posłany do pracy w Brazylii, gdzie pozostał przez 52 lata, aż do śmierci. Pełnił liczne posługi w duszpasterstwie parafialnym, w szkolnictwie oraz w zarządzie prowincji zakonnej. Przez pierwsze dwa lata był wikariuszem w parafii w Taquaritinga. Stamtąd został przeniesiony do Săo Paolo, gdzie uczył w Kolegium św. Augustyna, był jego rektorem oraz pełnił funkcję wiceprowincjała. W latach 1949-1960 był wykładowcą i przełożonym wspólnoty seminaryjnej w Engenheiro Schmidt. W 1961 r. powrócił do Săo Paolo, gdzie był wykładowcą, ojcem duchownym i duszpasterzem w parafii św. Augustyna. Przede wszystkim jednak dał się poznać jako apostoł miłosierdzia, wrażliwy na potrzeby ludzi biednych, zwłaszcza dzieci, chorych i starszych. Pomagał też tym, którzy się nimi opiekowali.

Ważne miejsce w jego duszpasterstwie zajmowała posługa umierającym i chorym na raka. Jako duszpasterz w parafii św. Augustyna pełnił ją przez 25 lat w okolicznych szpitalach. Był prawdziwym ojcem dla ludzi potrzebujących pomocy, nie szczędził im czasu. W kieszeni habitu miał zawsze cukierki i obrazki dla dzieci. Wszystkich zadziwiał prostotą i życzliwością. Swoim życiem ukazywał, że Bóg jest miłością. Prawie trzydzieści lat sam cierpiał na chorobę nowotworową skóry, co nie powstrzymywało go od codziennej pracy. Kiedy u kresu życia znalazł się w szpitalu onkologicznym, dalej pełnił swą kapłańską posługę wśród chorych. Zmarł w Săo Paulo 5 kwietnia 1983 r.

O. Marian był człowiekiem wielkiego miłosierdzia, pokornym, rozmodlonym, rozmiłowanym w Eucharystii. Dążył do świętości, wiernie i gorliwie wypełniając codzienne obowiązki.

Dekret Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o heroiczności cnót sługi Bożego został odczytany w obecności Jana Pawła II 20 grudnia 2004 r.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: rak nowotwór miłosierdzie ubodzy szpital augustianie Brazylia Sao Paulo biedni Marian de la Mata Aparicio
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W