Sto świec dla Piera Giorgia

O postaci bł. Pier Giorgio Frasattiego, "młodego świętego"

Urodził się 6 kwietnia 1901 roku. Żył krótko, lecz bardzo intensywnie. Przyjaciele mówili o nim „valanga di vita”, czyli „lawina życia”, kardynał Wojtyła nazwał go „człowiekiem Ośmiu Błogosławieństw”, a jako Jan Paweł II beatyfikował 20 maja 1990 roku. Pier Giorgio Frassati — bo o nim mowa — gdyby żył, miałby dziś sto lat.

Na czym polegał fenomen jego drogi, który pozwolił mu wspiąć się na szczyty świętości? Jak to możliwe, że jego przesłanie jest aktualne także dla młodych trzeciego tysiąclecia? Odpowiedź jest niebywale prosta — był człowiekiem, który kochał życie, góry, sport, przyjaźń, a czynił to z prawdziwie ewangelicznym entuzjazmem i radością młodzieńca zakochanego w Jezusie. Był człowiekiem, który nie bał się iść pod prąd, który w swojej wielorakiej aktywności — od służby biednym, aż po godziny spędzone na adoracji Najświętszego Sakramentu — pozostawił świadectwo głębokiego ducha błogosławieństw.

Dziś, kiedy mija setna rocznica urodzin Piera Giorgia, jego przykład staje się szczególnym wezwaniem i zaproszeniem do wejścia na drogę świętości dla wszystkich młodych. Z tej też okazji, działające w Rzymie Stowarzyszenie imienia Błogosławionego organizuje niecodzienną akcję, która ma objąć cały świat. — Z okazji tak szczególnej rocznicy postanowiliśmy mu zrobić niespodziankę! Chcemy, aby on sam zgasił sto świeczek. A jeśli on ma je zgasić, to my musimy je zapalić — razem — sto ognisk modlitwy, w stu różnych miejscach naszej planety. Tak, ponieważ on spogląda na nas z nieba, tortem musi być cały świat — mówi o idei akcji siostrzenica Frassatiego Wanda Gawrońska.

6 kwietnia, między godziną 18.30 a 21.00 na całym świecie zostaną zorganizowane krótkie spotkania modlitewne, podczas których przed wizerunkami Piera Giorgia będą zapalane świece. Idea tego przedsięwzięcia ma na celu połączenie jak największej liczby osób węzłem wspólnej modlitwy, zgodnie z przesłaniem Błogosławionego: Nasz sojusz, który nie zna granic ziemskich ani ograniczeń czasowych — zjednoczenie w modlitwie.

Do udziału w akcji „Sto świeczek na setne urodziny Piera Giorgia Frassatiego” zaproszeni są wszyscy: parafie, stowarzyszenia, szkoły, wspólnoty. Szczegółowe informacje — w tym list pani Wandy Gawrońskiej oraz plan nabożeństwa (także po polsku) — dostępne są na stronie internetowej: www.giovani.org. Swój udział w inicjatywie można zgłaszać pod adresem: giovani@chiesacattolica.it. Wśród napływających listów coraz więcej jest odpowiedzi z Polski — niech będzie to zachętą dla kolejnych wspólnot. Zorganizowanie spotkania modlitewnego ma stać się także przygotowaniem przed przypadającym w Niedzielę Palmową Dniem Młodzieży. To nie przypadek, że to właśnie Frassati będzie głównym patronem spotkania młodych w Toronto w 2002 r.

Pier Giorgio, który żył zaledwie 24 lata, zaświadczył swoim życiem, że świętość jest dostępna dla wszystkich. U progu trzeciego tysiąclecia wskazuje nam drogę wiodącą na szczyt Góry Błogosławieństw. Niech więc zapalenie świecy i wspólna modlitwa w dniu jego urodzin, połączą nas w dążeniu do świętości.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama