Bł. Teresa Bracco

Krótka biografia nowej błogosławionej: Teresy Bracco

Urodziła się 24 lutego 1924 r. w wiosce Santa Giulia, w diecezji Acqui we Włoszech w wielodzietnej rodzinie głęboko wierzących rolników. Cała rodzina codziennie zbierała się na modlitwie różańcowej i czytała Pismo Święte.

Od najmłodszych lat bł. Teresa wyróżniała się nabożeństwem do Matki Bożej, a szczególną miłością darzyła Najświętszy Sakrament. Każdego ranka na piechotę szła do oddalonego o kilka kilometrów parafialnego kościoła, by uczestniczyć w Eucharystii i przyjąć komunię św. Często widywano ją pogrążoną w modlitwie przed tabernakulum.

Ludzie, którzy ją znali, twierdzą, że zdecydowanie wyróżniała się spośród innych dziewcząt. Była pracowita, skromna i wstrzemięźliwa w rozmowie. Unikała hałaśliwego towarzystwa i powierzchownych rozrywek.

Czytała wiele pism i książek religijnych. W wieku dziewięciu lat, przygotowując się do sakramentu bierzmowania, zetknęła się z postacią św. Dominika Savio, który od tamtej pory stał się dla niej wzorem. Słowa świętego: «Lepsza śmierć niż grzech», stały się myślą przewodnią jej postępowania.

Jesienią 1943 r. włoscy partyzanci zlokalizowali swe oddziały w lasach diecezji Acqui. 24 lipca 1944 r. w pobliżu rodzinnej wioski błogosławionej doszło do starć pomiędzy nimi i wojskiem niemieckim. Następnego dnia Niemcy powrócili na miejsce bitwy, by pochować swoich poległych. Zaczęli również niszczyć i palić okoliczne domostwa, chcąc ukarać chłopów za ich współpracę z partyzantami. 28 sierpnia dotarli do Santa Giulia. Zorganizowali obławę na mieszkańców wioski, strzelali do bezbronnych i kradli wszelki dobytek. Kilku żołnierzy odprowadziło na bok trzy dziewczęta, wśród których znajdowała się błogosławiona. Jeden z nich wciągnął ją do lasu i próbował zgwałcić. Teresa stawiała mu opór ze wszystkich sił, co tak go rozgniewało, że zaczął ją dusić, a potem zabił dwoma strzałami z pistoletu.

(L'Osservatore Romano)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama