Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Bł. Tomasz Maria FuscoZałożyciel Zgromadzenia Córek Miłości Najdroższej Krwi Pańskiej urodził się w Pagani (prowincja Salerno) 1 grudnia 1831 r. Kiedy miał sześć lat, umarła jego matka. Ojciec ze względu na pracę oddał syna pod opiekę wuja, księdza. Chłopiec, pociągnięty jego przykładem, wstąpił do niższego seminarium w Nocera Inferiore (wcześniej kilkakrotnie starał się o przyjęcie do Towarzystwa Jezusowego).

Święcenia kapłańskie przyjął 22 grudnia 1855 r. i zaraz oddał się pracy apostolskiej, angażując się w wychowanie młodzieży, dla której organizował spotkania w swoim domu. Starał się o upowszechnianie nabożeństwa do Najdroższej Krwi Jezusa; w tym celu założył pobożne stowarzyszenie ludzi świeckich, a z końcem 1862 r. także stowarzyszenie kapłanów misjonarzy, nazwane Towarzystwem Katolickiego Apostolatu Najdroższej Krwi. W tym też czasie prowadził misje ludowe. Będąc szczególnie wrażliwym na los sierot i cierpiących, założył 6 stycznia 1873 r. w Pagani Zgromadzenie Córek Miłości Najdroższej Krwi Pańskiej, któremu powierzył misję wychowania młodzieży, opiekę nad chorymi i starcami. Zgromadzenie zostało oficjalnie zatwierdzone w 1921 r. Dzisiaj liczy około 300 sióstr w 47 domach.

Przez ostatnie dziesięć lat swego życia doświadczał pomówień ze strony niektórych duchownych wspieranych przez środowisko antyklerykalne i masońskie; nie bronił się i przebaczył swoim prześladowcom. Zmarł w Pagani 24 lutego 1891 r., pozostawiając po sobie pamięć świętego życia, a także liczne pisma duchowe oraz zbiór przemówień i nauk.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wychowanie opieka Salerno Tomasz Maria Fusco Zgromadzenie Córek Miłości Najdroższej Krwi Najdroższa Krew Jezusa Pagani
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W