Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Św. Antoni od św. Anny GalvăoUrodził się w 1739 r. w zamożnej rodzinie kupieckiej w Guaratinguetá w brazylijskiej diecezji Rio de Janeiro. Jego ojciec, Antonio Galvăo de França był tercjarzem franciszkańskim i karmelitańskim. Swoich jedenaścioro dzieci wychowywał w duchu głębokiej wiary. W latach 1752-1756 Antoni uczył się w jezuickim seminarium w Belém. Tam też postanowił wstąpić do zakonu Braci Mniejszych Bosych (tzw. dyskalceatów, zreformowanych przez św. Piotra z Alcantary) w Taubaté. 15 kwietnia 1760 r. rozpoczął nowicjat w klasztorze św. Bonawentury w Rio de Janeiro, w 1761 r. złożył śluby wieczyste, a 11 lipca 1762 r. przyjął święcenia kapłańskie, po czym zamieszkał w klasztorze w Săo Paulo i kontynuował studia filozoficzne i teologiczne. 9 listopada 1766 r. podpisał własną krwią akt całkowitego oddania się Maryi.

W latach 1769-1770 był spowiednikiem stowarzyszenia pobożnych kobiet Recolhidas de Santa Teresa w Saő Paulo, mieszkających w tzw. Recolhimento. Jedną z nich była s. Helena Maria od Ducha Świętego, której w prywatnym objawieniu Pan Jezus powiedział, że pragnie, by powstała nowa wspólnota. 2 lutego 1774 br. Antoni dał początek nowej wspólnocie, nazwanej Recolhimento de Nossa Senhora de Conceiçăo da Divina Providencia, którą zawierzył Niepokalanej i Bożej Opatrzności. Po śmierci s. Heleny Marii 23 lutego 1775 r. sam opiekował się wspólnotą i napisał jej statut.

Zasłynął z tzw. «tabletek», robionych z papieru ryżowego, na którym była wypisana modlitwa do Niepokalanej. Podawał je chorym i ponoć jeszcze za jego życia wyzdrowiały dzięki nim dwie osoby. Owe pigułki były tak poszukiwane, że zgromadzenie rozpoczęło ich produkcję na wielką skalę. Dzisiaj zakonnice robią 5 tys. «tabletek br. Galvăo» dziennie. Przypisywano mu także dary telepatii, lewitacji i bilokacji.

Br. Antoni dwukrotnie był wybierany na przełożonego klasztoru św. Franciszka w Săo Paulo. W 1811 r. założył Recolhimento św. Klary w Sorocabie. Po powrocie do Săo Paulo mieszkał w klasztorze św. Franciszka, a potem przeniósł się do założonego przez siebie Recolhimento. Zmarł 23 grudnia 1822 r. Jan Paweł II beatyfikował go 25 października 1998 r. w Rzymie.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Rio de Janeiro Antoni od św. Anny Galvao franciszkanin Recolhimento Brazylia Sao Paulo Antoni Galvao tercjarz tabletki br. Galvao
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W