Oświadczenie Przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP

Komunikat w sprawie materiałów z IPN na temat abpa Stanisława Wielgusa, 4.01.2007

W związku z oskarżeniem o rzekomą współpracę z SB i wywiadem PRL Ks. Abp. Stanisława Wielgusa w kontekście zbliżającego się ingresu, jako Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, zwracam się do mediów i wszystkich dziennikarzy dobrej woli o zachowanie umiaru i rozwagi w formułowaniu oskarżeń i wyroków.

Zbyt wielu ludzi cierpi już z powodu niezgodnej z procedurami ustawowymi lustracji, która nie zastąpi dekomunizacji a zmierza w kierunku anarchizowania państwa prawa.

Oprócz prawa karnego, mamy prawo procesowe, w którym w całym cywilizowanym świecie obowiązuje zasada domniemanej niewinności, uczciwego procesu, postępowania dowodowego i wydania wyroku przez kompetentną władzę sądowniczą. Takie stanowisko podziela Kościół. Ponadto Kościół ma swój własny, kanoniczny „modus procedendi”. W tym konkretnym przypadku Komisja Historyczna powołana przez Konferencję Episkopatu Polski, po zapoznaniu się z zasobami archiwalnymi IPN, prześle za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej wyniki swoich prac do Stolicy Apostolskiej. Ta zaś zgodnie z właściwym sobie trybem postępowania może podjąć stosowne decyzje.

Również do Was, Dziennikarze, odnoszą się słowa Benedykta XVI wypowiedziane 25 maja 2006 r. w Archikatedrze Warszawskiej: „ Trzeba unikać aroganckiej pozy sędziów minionych pokoleń, które żyły w innych czasach i innych okolicznościach. Potrzeba pokornej szczerości, by nie negować grzechów przeszłości ale tez nie rzucać lekkomyślnych oskarżeń bez rzeczywistych dowodów, nie biorąc pod uwagę różnych, ówczesnych uwarunkowań.” Pragnąłbym, by te słowa stały się także właściwym drogowskazem dla wszystkich mediów.

W atmosferze trwających Świąt Bożego Narodzenia proszę o godne przeżycie ingresu do Archikatedry warszawskiej Ks. Abp. Stanisława Wielgusa, Metropolity Warszawskiego.

+ Sławoj Leszek Głódź
Przewodniczący Rady
Ds. Środków społecznego Przekazu KEP
Warszawa, dnia 4 stycznia 2007 r.


opr. mg/mg« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama