Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Komunikat z 338. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu PolskiW dniu 23 listopada 2006 r., po zakończeniu rekolekcji biskupich, odbyło się na Jasnej Górze 338. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obradami kierował abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji, w obecności Nuncjusza Apostolskiego, ks. abp. Józefa Kowalczyka.

1. Rekolekcje i obrady odbywały się w czasie, gdy w kopalni «Halemba» w Rudzie Śląskiej doszło do tragicznego wypadku, w którym straciło życie 23 górników. Biskupi polecają Bogu ofiary tragedii i wyrażają serdeczne współczucie ich rodzinom. Są bardzo zatroskani o bezpieczeństwo i warunki pracy górników. W liturgiczne wspomnienie św. Barbary, 4 grudnia, pamiętajmy w modlitwie o górnikach, ich rodzinach i o ludziach bezrobotnych.

2. Pasterze Kościoła przypominają, że w pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczyna się nowy rok liturgiczny i duszpasterski, który będziemy przeżywać pod hasłem «Przypatrzmy się powołaniu naszemu», nawiązującym do zachęty św. Pawła.

3. Nasze powołanie do życia i zbawienia zaczyna się i urzeczywistnia przede wszystkim w rodzinie. Mając to na uwadze, biskupi skierowali do wiernych list na Niedzielę Świętej Rodziny. Przypominają jednocześnie odwieczną i niezmienną prawdę o godności życia ludzkiego. Jest ono święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci ze względu na to, że od Boga pochodzi i do Boga należy. Podstawowym obowiązkiem rodziny, Kościoła i państwa jest troska o każde życie ludzkie, także przez jego ochronę konstytucyjną. Biskupi zwracają się do wszystkich wiernych z prośbą o modlitwę w tej ważnej sprawie, polecając ją zwłaszcza zakonom kontemplacyjnym.

4. Pasterze Kościoła kontynuowali prace nad zmianami w statucie Konferencji Episkopatu, zaleconymi w całym Kościele przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Równocześnie ustalono kalendarium czynności Episkopatu na rok 2007 i zaaprobowano szereg ogólnopolskich inicjatyw duszpasterskich. W związku z przypadającym w uroczystość Chrystusa Króla świętem Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży biskupi zachęcają wiernych świeckich do czynnego angażowania się w dzieło ewangelizacyjne Kościoła.

5. Biskupi przyjęli z zadowoleniem wzrost frekwencji w ostatnich wyborach samorządowych. Wyrażają też nadzieję, że ci, których społeczeństwo obdarzyło lub obdarzy zaufaniem, będą solidarnie pracowali dla dobra wspólnego swoich społeczności lokalnych i całego kraju.

6. Dnia 13 grudnia br. przypada 25. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Biskupi zachęcają do modlitwy za ofiary tamtych tragicznych wydarzeń, jak i do wdzięczności Bogu za dar odzyskanej wolności, okupionej ofiarą wielu ludzi. Przypominają zarazem opatrznościową rolę, jaką odegrał Sługa Boży Jan Paweł II przez solidarność ze swoim Narodem, wyrażającą się w modlitwie, słowie i pielgrzymkach do Ojczyzny.

Adwent jest czasem przygotowania się na przyjście Słowa, które stało się Ciałem. Niech to przygotowanie wyraża się przez nasz udział w Mszach św. roratnich, w rekolekcjach i dniach skupienia oraz w dziełach miłosierdzia chrześcijańskiego, w tym także w pomocy katolikom na Wschodzie.

Zawierzając nowy rok duszpasterski Najświętszej Maryi Pannie, biskupi błogosławią wszystkim Rodakom w kraju i za granicą w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Podpisali:

Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi polscy zgromadzeni na 338. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Jasna Góra, 23 listopada 2006 r.Po tragedii w kopalni «Halemba»W niedzielę 26 listopada 2006 r., pięć dni po katastrofie w kopalni «Halemba» w Rudzie Śląskiej, w której zginęło 23 górników, Ojciec Święty po modlitwie «Anioł Pański» powiedział po polsku:

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. W mojej modlitwie łączę się dzisiaj szczególnie z rodzinami górników, którzy zginęli w katastrofie w kopalni «Halemba» w Rudzie Śląskiej. Proszę, by Chrystus Król Wszechświata przyjął zmarłych do swej chwały w niebie, a ich rodziny i was wszystkich umocnił pokojem i nadzieją. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

22 listopada, nazajutrz po katastrofie, kiedy trwała jeszcze akcja ratunkowa, Sekretarz Stanu kard. Tarcisio Bertone wysłał w imieniu Papieża do abpa Damiana Zimonia telegram kondolencyjny następującej treści:

Jego Ekscelencja

Abp Damian Zimoń

Metropolita Katowicki

Jego Świątobliwość Benedykt XVI z bólem przyjął wiadomość o katastrofie, jaka w dniu wczorajszym wydarzyła się w Kopalni Węgla Kamiennego «Halemba», w której poniosło śmierć ośmiu górników, a o piętnastu nie ma nadal wieści.

Ojciec Święty zawierza dusze zmarłych miłosiernemu Bogu, prosząc, aby przyjął ofiarę ich trudu i życia i by wprowadził ich do swej chwały. Poleca opiece Bożej tych, którzy — jak mamy nadzieję — zostali ocaleni. Serdeczną modlitwą otacza rodziny zmarłych i wszystkich, którzy opłakują ich nagłe odejście. Z serca udziela im swego Apostolskiego Błogosławieństwa, którym obejmuje całą archidiecezję katowicką.

Watykan, 22 listopada 2006 r.

Kard. Tarcisio Bertone

Sekretarz Stanu


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duszpasterstwo Adwent rodzina Episkopat wybory samorządowe stan wojenny ochrona życia Halemba zebranie plenarne KEP Ruda Śląska
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W