Odezwa w sprawie opieki nad chorymi na AIDS

Odezwa Konferencji Episkopatu Polski z 11 marca 1999 w sprawie "dnia bez papierosa" mającego zebrać fundusze na opiekę nad chorymi na AIDS

Ojciec Święty Jan Paweł II w bulli ogłaszającej Wielki Jubileusz Roku 2000 przypomina chrześcijanom całego świata, że wśród "znaków, które są świadectwem wiary i wspomagają religijność ludu" (nr 7) jeden jest "szczególnie potrzebny dziś: miłość, która otwiera nam oczy na potrzeby ludzi żyjących w nędzy i zepchniętych na margines społeczny" (nr 12).

Papieska Rada do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kierowana słowami Ojca Świętego, zwróciła się do biskupów diecezjalnych całego świata z prośbą, aby - w okresie Wielkiego Postu i przygotowania do Wielkiego Jubileuszu Odkupienia - zechcieli wezwać wszystkich chrześcijan i ludzi dobrej woli do powstrzymania się przez jeden dzień od palenia tytoniu i przeznaczenia zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy na opiekę lekarską nad chorymi na AIDS. Jednocześnie każdy, kto tego dnia zrezygnuje z palenia papierosów przynajmniej w minimalnym stopniu zmniejszy zagrożenie swojego zdrowia ze strony śmiercionośnej nikotyny.

Konferencja Episkopatu Polski podczas swego plenarnego Zebrania w dniu 11 marca 1999 r. po zapoznaniu się z prośbą Papieskiej Rady postanowiła, żeby dniem bez papierosa w solidarności z ofiarami AIDS był w Kościele polskim najbliższy Wielki Poniedziałek 29 marca. Biskupi polscy czynią to w nadziei, że każdy wierny, który pozytywnie ustosunkuje się do tej prośby da znaczący wyraz swego udziału w naszym wspólnym zmaganiu się z wielkim nieszczęściem, jakim u końca XX wieku stała się dla ludzkości choroba AIDS. Będzie to zarazem "działanie wyrażające w sposób konkretny i bezinteresowny ducha pokuty, który stanowi jak gdyby samo serce Jubileuszu" (Rozporządzenie dotyczące uzyskania odpustu jubileuszowego, p. 4).

Z upoważnienia Konferencji Episkopatu Polski
+ Piotr Libera


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama