Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Uroczystości żałobne po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem
Abp Henryk Muszyński

Przemówienie Prymasa Polski abpa Henryka Muszyńskiego

18.04.2010Szanowny Panie Prezydencie Najjaśniejszej Rzeczpospolitej wraz ze swoją Czcigodną Małżonką Marią!

W chwili gdy z żalem i bólem, ale i z nadzieją Polska i rodacy żegnają swojego Prezydenta, a wraz z nami żegna go także Europa, mężowie stanu prawie z całego świata, nie może zabraknąć słowa pożegnania, wdzięczności i uznania ze strony Kościoła katolickiego.

Przez całe twoje życie, Panie Prezydencie, byłeś wiernym synem Kościoła i wiarygodnym świadkiem Chrystusowej Ewangelii. Twoją dewizą życiową były słowa: Bóg, Honor i Ojczyzna. Przez twoje świadectwo życia i śmierci, po latach programowej ateizacji, gdy Boga skazano na banicję, podniosłeś wysoko sztandar, na który ponownie wróciły słowa Bóg, Honor i Ojczyzna. Nie tylko na sztandary, ale także w ludzkie serca.

To zawołanie, które było zawołaniem Polaków przez wieki, to zawołanie, w imię którego walczyli i umierali, potrafiłeś nobilitować i znobilitowałeś swoim własnym życiem i śmiercią.

Bóg objawiony w Jezusie Chrystusie był dla ciebie źródłem inspiracji i mocy. Honor znakiem godności, wytrwałości i determinacji, a służba ojczyźnie twoim powołaniem, celem i miejscem całego twojego życia. I za to dziś tu, w tym szczególnym miejscu wypowiadamy wielkie Bóg zapłać i zapewniamy o naszej trwałej modlitwie za ciebie i twoją małżonkę.

Wraz z tobą zginęła twoja szanowna małżonka Maria. Spoczniesz razem z nią w krypcie zasłużonych i wielkich Polaków na Wawelu, jako znak wdzięczności twoich rodaków. Zastałeś ojczyznę zniewoloną, pozostawiasz ją wolną i niepodległą. W ten sposób twoi rodacy pragną ci wyrazić swój szacunek, wdzięczność, uznanie i pamięć modlitewną.

Niech Ten, który był dla ciebie drogą, prawdą i życiem, za wierność i służbę prawdzie wprowadzi cię do domu Ojca Niebieskiego i będzie twoim pokojem i nagrodą na wieki.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: śmierć pogrzeb Wawel Smoleńsk Lech Kaczyński żałoba katastrofa lotnicza 10 kwietnia 2010 katastrofa smoleńska
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W