Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Oświadczenie Nuncjatury Apostolskiej w PolsceCzęsto się zdarza, że indywidualne osoby, instytucje czy poszczególne redakcje środków społecznego przekazu zwracają się do Nuncjatury Apostolskiej i zgłaszają nieprawidłowości dotyczące osób czy instytucji kościelnych, oczekując przy tym, że Nuncjatura Apostolska zweryfikuje je i rozstrzygnie.

W tym kontekście Nuncjatura Apostolska pragnie zauważyć, że zgodnie z kan. 362-367 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz z przepisami Motu proprio «Sollecitudo omnium Ecclesiarum» (24 czerwca 1969 r.):

1. Nie ma uprawnień sądowych do przeprowadzania procesów i wydawania wyroków w konkretnych sprawach.

2. Nie jest też urzędem prokuratorskim w stosunku do poszczególnych osób, diecezji czy instytucji kościelnych znajdujących się w Polsce.

3. Nie ma uprawnień kanonicznych do interweniowania w sprawach, które leżą w kompetencji poszczególnych ordynariuszy diecezjalnych czy zakonnych lub w gestii Stolicy Apostolskiej.

Nuncjatura Apostolska w Warszawie (jak każda inna nuncjatura w świecie) jest stałym przedstawicielstwem Stolicy Apostolskiej, którego zadaniem jest:

1. Ułatwiać kontakty między Stolicą Apostolską i Kościołem, który jest w Polsce.

2. Umacniać relacje dyplomatyczne między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską.

3. Informować i przekazywać urzędowe dokumenty i decyzje Stolicy Apostolskiej, jak również przesyłać oficjalnie do Stolicy Apostolskiej wszystkie akta i dokumenty Konferencji Episkopatu Polski oraz poszczególnych diecezji, celem ich zatwierdzenia lub podjęcia decyzji.

Tak więc, przy zachowaniu autonomii poszczególnych biskupów, diecezjalnych i zakonnych struktur kościelnych oraz Konferencji Episkopatu, prosi się wszystkich zainteresowanych, aby zauważone nieprawidłowości zgłaszali przede wszystkim do władz poszczególnych diecezji i instytutów zakonnych, a jedynie w ostatniej instancji lub w przypadkach zastrzeżonych przez prawo przekazywali je do Stolicy Apostolskiej, bezpośrednio lub za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej.

Abp Józef Kowalczyk
Nuncjusz Apostolski w Polsce
Warszawa, 8 marca 2007 r.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: autonomia diecezje nadużycia biskupi Stolica Apostolska dyplomacja interwencja odwołanie nuncjusz apostolski Nuncjatura Apostolska kompetencje nuncjatury
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W