Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


XI ZWYCZAJNE ZGROMADZENIE OGÓLNE SYNODU BISKUPÓW (2-23 X 2005 r.)
3 X — II KONGREGACJA

Bp Philippe Gueneley
Ordynariusz Langres (Francja)

Chrzest i EucharystiaPasterze wspólnot chrześcijańskich poświęcają wiele troski inicjacji eucharystycznej. Obejmuje ona dzieci, które przygotowują się do I komunii św., a także młodych i dorosłych, dla których organizowany jest katechumenat, dostosowany do wieku i prowadzący stopniowo do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, w tym Eucharystii.

Jednak związek między chrztem i Eucharystią nie jest ukazywany dość wyraźnie i nowo ochrzczeni nie uczestniczą później regularnie w Mszy św.

Byłoby dobrze, gdyby Synod zwrócił uwagę na ścisły związek chrztu i Eucharystii, tak aby była ona postrzegana jako szczyt życia ludzi ochrzczonych. Małym dzieciom, które zostały ochrzczone w pierwszych latach swego życia, potrzebna jest mistagogia, pozwalająca uświadomić sobie, że Eucharystia wyrasta z chrztu i rzeczywiście jest pokarmem dla życia chrzcielnego. Natomiast w wypadku młodych i dorosłych trzeba zadbać o to, by w okresie katechumenatu przygotowania nie skupiały się wyłącznie na chrzcie i by inicjacja eucharystyczna szła w parze z inicjacją chrzcielną. Wskazane jest proponowanie katechumenom, aby brali udział w liturgiach eucharystycznych, zanim jeszcze będą w nich mogli w pełni uczestniczyć poprzez komunię św. W rodzinach i społeczeństwie brakuje dostatecznej wiedzy na temat tego, czym jest Eucharystia. Czyż mała liczba wiernych uczestniczących w Mszach św. nie jest przede wszystkim konsekwencją tego, że nie odkryli sensu Eucharystii? Trzeba poświęcić odpowiedni czas na odkrywanie Eucharystii. Należy poprzez odpowiednie liturgie przygotowywać do udziału w Eucharystii. Musimy stosować specjalną pedagogię. W naszych diecezjach wkłada się wiele wysiłku w przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania i przynosi to owoce. Czy przygotowania te nie powinny być wzorem również dla inicjacji eucharystycznej?


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Eucharystia chrzest sakrament inicjacja chrześcijańska pedagogia inicjacja owoce sakramentu owocność sakramentu
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W