Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


XI ZWYCZAJNE ZGROMADZENIE OGÓLNE SYNODU BISKUPÓW (2-23 X 2005 r.)
Abp Tarcisius Gervazio Ziyaye
Metropolita Blantyre
Przewodniczący Konferencji
Episkopatu Malawi

Brak kapłanówWypowiadam się w imieniu Konferencji Episkopatu Malawi. Odnoszę się do punktu n. 70 Instrumentum laboris, dotyczącego niedzielnej Eucharystii.

Eucharystia istotnie jest ośrodkiem, źródłem i szczytem naszego życia chrześcijańskiego; jednak 80% wiernych w Malawi nie może uczestniczyć w Eucharystii w każdą niedzielę. Wielu nie może uczestniczyć w niej nawet raz w miesiącu, bowiem kraj nasz cierpi na brak kapłanów. Dla większości naszych chrześcijan stałym punktem odniesienia jest słowo Boże zawarte w Biblii. Propagujemy takie metody, które zapewniają lepsze odczytywanie słowa Bożego, jak lectio Divina.

Obecnie w Malawi oraz w innych krajach musimy zadbać przede wszystkim o to, by Eucharystia stała się tym, czym jest naprawdę: ośrodkiem życia chrześcijańskiego. Co możemy zrobić, żeby wszyscy wierni mogli uczestniczyć w Eucharystii w każdą niedzielę? W jaki sposób możemy uczynić z Eucharystii ośrodek życia chrześcijańskiego, skoro brakuje nam wyświęconych szafarzy? Jak umożliwić udział we Mszy św. ludziom, zapewniając im duchowy pokarm i duchowy rozwój? Kościół musi znaleźć odpowiednie rozwiązania owych problemów.

Dzięki Bogu, w Malawi mamy wiele powołań kapłańskich. Kształcenie seminarzystów, czyli naszych przyszłych kapłanów, którzy będą sługami Eucharystii, jest dla nas sprawą ogromnej wagi. Niestety, w naszych staraniach, by wypełnić to bardzo ważne zadanie, napotykamy czasami przeszkody w postaci poważnego braku odpowiednich i skutecznych zasobów, zarówno ludzkich, jak i materialnych. Wierzymy, że dzięki gotowości do autentycznego dzielenia się zasobami i wymianie między Północą a Południem może zmienić się nasza sytuacja i los naszych wspólnot, pomoże ona bowiem dobrze wykształcić kapłanów, którzy będą pełnili posługę pasterską dla Ludu Bożego. Połączenie środków, jakimi dysponuje Północ, z naszymi lokalnymi zasobami może okazać się pomocne w dziele kształcenia naszych przyszłych kapłanów.

Kościół potrzebuje wielu dobrze uformowanych kapłanów, aby Eucharystia była sprawowana i przyjmowana w sposób owocny.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Kościół Eucharystia seminarium powołania msza św. seminaria Malawi brak kapłanów
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W