Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Pielgrzymka Benedykta XVI do Ziemi Świętej 8-15 maja 2009
Benedykt XVI

Do mieszkańców Ziemi Świętej

6 maja 2009 — Watykan. Podczas audiencji generalnej8 maja 2009 r. rozpoczęła się pielgrzymka Benedykta XVI do Jordanii, Izraela i Autonomii Palestyńskiej. O głównych celach tej wizyty Papież mówił podczas audiencji generalnej 6 maja w Watykanie, a następnie podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu wiozącego go do Ammanu — stolicy Jordanii. Nazwa tego kraju wywodzi się od rzeki Jordan, w której wodach Chrystus został ochrzczony przez Jana. Jordania jest miejscem świętym zarówno dla chrześcijan, jak i dla muzułmanów; jest też przykładem pokojowego współistnienia różnych religii. Benedykt xvi przybył do Jordanii jako pielgrzym pokoju. Nawiedził miejsca ważnych wydarzeń biblijnych: górę Nebo, gdzie umarł Mojżesz, i Betanię za Jordanem, gdzie Jan Chrzciciel dał świadectwo o Jezusie. Modlił się o dar pokoju i jedności dla mieszkańców Ziemi Świętej i Bliskiego Wschodu.

Benedykt XVI przybył do Ammanu w piątek 8 maja kilka minut przed 14.30. Na lotnisku Królowej Alii uroczyście witali go: król Abdullah II z małżonką Ranią, rodzina królewska, członkowie rządu, korpus dyplomatyczny, ordynariusze i patriarchowie Ziemi Świętej. Ceremonia powitalna odbyła się w białym namiocie, specjalnie przygotowanym na tę okazję. Z lotniska Papież udał się do ośrodka dla niepełnosprawnych Regina Pacis, w którym prowadzone jest również duszpasterstwo młodzieży. 53 % jordańskiego społeczeństwa ma mniej niż 19 lat, a 10 % to niepełnosprawni. Ośrodek jest ważnym laboratorium dialogu muzułmanów z chrześcijanami. Papież powiedział do prowadzących ośrodek i ich podopiecznych, że wiara i rozum pozwalają dostrzec sens życia w innej perspektywie i wyobrazić sobie jak postrzega je Bóg. Wezwał do modlitwy «za nasz świat» i udzielił błogosławieństwa wszystkim zgromadzonym, ich rodzinom, nauczycielom, terapeutom, dyrekcji i dobrodziejom ośrodka. Następnie udał się na krótki odpoczynek do nuncjatury apostolskiej w Ammanie; stamtąd krytą limuzyną przejechał do pałacu królewskiego na spotkanie z Abdullahem ii, z którym odbył prywatną rozmowę. W salonie pałacu spotkał się także z dostojnikami domu królewskiego i przedstawicielami rządu.

Poniżej zamieszczamy słowo Papieża wypowiedziane podczas audiencji generalnej w Watykanie, zapis konferencji prasowej na pokładzie samolotu oraz przemówienia na lotnisku i w ośrodku Regina Pacis. (Kolejne przemówienia znajdą się w następnym numerze.)

Moi drodzy przyjaciele!

W najbliższy piątek opuszczę Rzym i udam się w podróż apostolską do Jordanii, Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Dziś rano, korzystając z transmisji radiowej i telewizyjnej, pragnę pozdrowić całą ludność tych krajów. Niecierpliwie oczekuję na spotkanie z wami, by zapoznać się z waszymi pragnieniami i nadziejami, cierpieniami i zmaganiami. Przybędę do was jako pielgrzym pokoju. Moim głównym celem jest nawiedzenie miejsc uświęconych życiem Jezusa, by modlić się tam o dar pokoju i jedności dla waszych rodzin oraz dla wszystkich, dla których Ziemia Święta i Bliski Wschód są domem. Pośród licznych spotkań ze wspólnotami religijnymi i społecznymi, które odbędą się w czasie tego tygodnia, będą spotkania z przedstawicielami wspólnot muzułmańskich i żydowskich. W dialogu z nimi i w wymianie kulturalnej nastąpił wielki postęp. Szczególnie serdecznie pozdrawiam katolików z tego regionu i proszę, by łączyli się ze mną w modlitwie o to, aby ta podróż przyniosła wiele owoców w życiu duchowym i społecznym mieszkańców Ziemi Świętej. Wszyscy wysławiajmy Boga za Jego dobroć! Bądźmy wszyscy ludźmi nadziei! Wszyscy musimy zdecydowanie pragnąć pokoju i dążyć do jego osiągnięcia!


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Izrael Ziemia Święta Bliski Wschód Jordania podróż Benedykta XVI do Ziemi Świętej
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W