Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Benedykt XVI

Bądźmy zwiastunami zmartwychwstałego Pana

5 IV 2010 — «Regina caeli» w Poniedziałek WielkanocnyDrodzy bracia i siostry!

W świetle Paschy — którą świętujemy przez cały ten tydzień — jeszcze raz składam najserdeczniejsze życzenia pokoju i radości. Jak wiecie, poniedziałek po Niedzieli Zmartwychwstania tradycyjnie jest nazywany «Poniedziałkiem Anioła». Warto pogłębić to odniesienie do «anioła». Oczywiście na myśl nasuwają się od razu ewangeliczne opowiadania o zmartwychwstaniu Jezusa, w których występuje postać posłańca Pana. Św. Mateusz pisze: «A oto nastąpiło wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. Postać jego jaśniała jak błyskawica, a szaty jego były białe jak śnieg» (28, 2-3). Wszyscy ewangeliści jasno mówią, że kiedy kobiety udały się do grobu i zobaczyły, że jest otwarty i pusty, właśnie anioł oznajmił im, że Jezus zmartwychwstał. W Ewangelii św. Mateusza ten posłaniec Pana mówi im: «Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak zapowiedział» (28, 5-6); następnie wskazuje na pusty grób i poleca im, by zaniosły tę wiadomość uczniom. U św. Marka tę samą wiadomość przekazuje kobietom anioł, opisany jako «młodzieniec ubrany w białą szatę» (por. 16, 5-6). Łukasz mówi o «dwóch mężczyznach w lśniących szatach», którzy przypominają kobietom, że Jezus dużo wcześniej zapowiedział swoją śmierć i zmartwychwstanie (por. 24, 4-7). Także św. Jan mówi o «dwóch aniołach w bieli» — ujrzała ich płacząca przed grobem Maria Magdalena, a oni powiedzieli do niej: «Niewiasto, czemu płaczesz?» (por. 20, 11-13).

Ale anioł zmartwychwstania ma także inne znaczenie. Trzeba bowiem pamiętać, że określenie «anioł», oprócz tego że oznacza aniołów, stworzenia duchowe obdarzone inteligencją i wolą, będące sługami i posłańcami Boga, jest także jednym z najstarszych tytułów przypisywanych samemu Jezusowi. U Tertuliana (III w.) czytamy na przykład: «On — to znaczy Chrystus — został nazwany także 'aniołem rady', czyli zwiastunem, a zatem określenie to wskazuje na funkcję, a nie na naturę. W istocie, miał On ogłosić światu wielki zamysł Ojca co do odnowy człowieka» (De carne Christi, 14). Oto słowa Tertuliana. Jezus Chrystus, Syn Boży, jest więc nazywany także Aniołem Boga Ojca: On jest Zwiastunem par excellence Jego miłości. Drodzy przyjaciele, zastanówmy się teraz nad tym, co zmartwychwstały Jezus powiedział do apostołów: «Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam» (J 20, 21); i tchnął na nich swojego Ducha Świętego. Oznacza to, że tak jak Jezus był zwiastunem miłości Boga Ojca, również my powinniśmy być zwiastunami miłości Chrystusa: bądźmy zwiastunami Jego zmartwychwstania, Jego zwycięstwa nad złem i nad śmiercią, przekazicielami Jego Bożej miłości. Oczywiście, ze względu na naturę pozostajemy mężczyznami i kobietami, ale powierzona jest nam misja «aniołów», zwiastunów Chrystusa: zostaje ona zlecona wszystkim przez chrzest i bierzmowanie. W sposób szczególny przez sakrament święceń otrzymują ją kapłani, słudzy Chrystusa; pragnę na to zwrócić uwagę w tym Roku Kapłańskim.

Drodzy bracia i siostry, zwróćmy się teraz do Maryi Dziewicy, wzywając Ją jako Regina Caeli — Królową Nieba. Niech Ona pomoże nam w pełni przyjąć łaskę tajemnicy paschalnej i stać się odważnymi i radosnymi zwiastunami zmartwychwstania Chrystusa.

po polsku:

«Chrystus zmartwychwstał, jak zapowiedział, radujmy się wszyscy, ponieważ króluje na wieki». Te słowa wielkanocnej antyfony kieruję do Polaków jako zaproszenie, by w każdej sytuacji, jaką przynosi życie, powracać do radości w Panu. On zmartwychwstał, zwyciężył grzech i śmierć. Dzięki wierze i ufności nasze serca napełnia światło Wielkiej Nocy, które rozprasza mroki każdego smutku. Tej radości wam życzę i wypraszam Boże błogosławieństwo.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Tertulian zmartwychwstanie Wielkanoc natura człowieka Anioł odnowa pusty grób Poniedziałek Anioła
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W