Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Benedykt XVI

Maryi, Matce Kościoła, zawierzam podróż do Brazylii

Rozważanie przed modlitwą "Regina Caeli" 6 maja 2007Drodzy Bracia i Siostry!

Kilka dni temu rozpoczął się maj, który dla wielu wspólnot chrześcijańskich jest w sposób szczególny miesiącem poświęconym Maryi. Z tego względu rozwinęła się w nim na przestrzeni wieków jedna z najpopularniejszych form pobożności, a dla pasterzy stanowił on zawsze dobrą okazję do wzmożenia nauczania, katechezy i modlitwy wspólnotowej. Po Soborze Watykańskim II, który uwydatnił rolę Maryi w Kościele i w historii zbawienia, nastąpiła głęboka odnowa kultu maryjnego. Maj, który przynajmniej w części pokrywa się z okresem wielkanocnym, sprzyja ukazywaniu postaci Maryi jako Matki, towarzyszącej wspólnocie uczniów zgromadzonych na jednomyślnej modlitwie, w oczekiwaniu na Ducha Świętego (por. Dz 1, 12-14). Miesiąc ten może zatem stanowić okazję, by powrócić do wiary pierwotnego Kościoła i, w jedności z Maryją, uświadomić sobie, że również dzisiaj naszą misją jest głosić ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa, nadzieję ludzkości, i odważnie, z radością dawać o Nim świadectwo.

Najświętszej Maryi Pannie, Matce Kościoła, pragnę zawierzyć podróż apostolską do Brazylii, którą odbędę w dniach 9-14 maja. Idąc w ślady moich czcigodnych poprzedników Pawła VI i Jana Pawła II, będę przewodniczył otwarciu obrad Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów, piątej z kolei, która odbędzie się w przyszłą niedzielę w wielkim sanktuarium narodowym Matki Bożej w Aparecidzie. Zanim to nastąpi, udam się do znajdującej się w pobliżu metropolii Săo Paulo, gdzie spotkam się z młodzieżą i biskupami brazylijskimi, a także z radością wpiszę w poczet świętych bł. br. Antoniego od św. Anny Galvăo. Będzie to moja pierwsza wizyta pasterska w Ameryce Łacińskiej, toteż przygotowuję się duchowo na to spotkanie z subkontynentem latynoamerykańskim, gdzie mieszka blisko połowa katolików całego świata, a znaczną ich część stanowi młodzież. Dlatego został on nazwany «kontynentem nadziei»: nadziei nie tylko dla Kościoła, ale dla całej Ameryki i całego świata.

Drodzy bracia i siostry, proszę was o modlitwę do Maryi w intencji tej pielgrzymki apostolskiej, a w sposób szczególny w intencji V Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów, aby wszyscy chrześcijanie tamtego regionu czuli się uczniami i misjonarzami Chrystusa — Drogi, Prawdy i Życia. Wyzwania chwili obecnej są liczne i różnorodne: dlatego ważne jest takie formowanie chrześcijan, by byli «zaczynem» dobra i «światłem» świętości w naszym świecie.

Po polsku Ojciec Święty powiedział:

Pozdrawiam serdecznie Polaków. Miesiąc maj to czas ważnych dla Polski wydarzeń: rocznica ustanowienia Konstytucji 3 maja, uroczystość Królowej Polski, św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Andrzeja Boboli, patronów Polski. W tym miesiącu maryjnym, Królowej nieba zawierzam sprawy Kościoła i waszej Ojczyzny. Podczas nabożeństw majowych proszę was o modlitwę w intencji mego pielgrzymowania do Brazylii. Niech Bóg wam błogosławi.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: ewangelizacja pobożność maryjna Ameryka Łacińska Brazylia maj głoszenie Jezusa podróż do Brazylii nabożeństwo majowe
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W