Wobec cierpienia człowieka

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 11.02.2007

Drodzy Bracia i Siostry!

Dziś Kościół wspomina pierwsze objawienie Najświętszej Maryi Panny św. Bernadetcie, które miało miejsce 11 lutego 1858 r. w Grocie Massabielskiej w pobliżu Lourdes. Owo cudowne wydarzenie sprawiło, że miejscowość ta, położona po francuskiej stronie Pirenejów, stała się światowym centrum pielgrzymek i żywej duchowości maryjnej. Od prawie 150 lat w tym miejscu z wielką mocą rozbrzmiewa wezwanie Matki Bożej do modlitwy i do pokuty, niczym nieustające echo słów zachęty, którymi Jezus rozpoczął swoje przepowiadanie w Galilei: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!» (Mk 1, 15). Sanktuarium to stało się także celem licznych pielgrzymek chorych, którzy wsłuchując się w słowa Najświętszej Maryi Panny, czują się zachęcani, by przyjmować cierpienia i ofiarować je za zbawienie świata w jedności z cierpieniami ukrzyżowanego Chrystusa.

Właśnie ze względu na owo powiązanie Lourdes z ludzkim cierpieniem umiłowany Jan Paweł II postanowił 15 lat temu, że w święto Matki Bożej z Lourdes obchodzony będzie także Światowy Dzień Chorego. W tym roku miejscem głównych obchodów — niejako ich sercem — jest Seul, stolica Korei Południowej, dokąd wysłałem swego przedstawiciela kard. Javiera Lozana Barragana, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. Jego i wszystkich tam zgromadzonych serdecznie pozdrawiam. Myślą obejmuję także pracowników służby zdrowia całego świata, bo dobrze wiem, jakie znaczenie ma w naszym społeczeństwie ich służba osobom chorym. Przede wszystkim pragnę powiedzieć naszym chorym braciom i siostrom, że duchowo jestem z nimi i że są mi bliscy, a w sposób szczególny pamiętam o osobach cierpiących na najpoważniejsze i najboleśniejsze choroby: w tym Dniu na nich w szczególności skupia się nasza uwaga. Należy wspierać rozwój terapii paliatywnych, które będą w stanie zapewnić nieuleczalnie chorym pełną opiekę i dadzą im owo ludzkie i duchowe wsparcie, którego tak bardzo potrzebują.

Dziś po południu w Bazylice św. Piotra chorzy i pielgrzymi zgromadzą się licznie wokół kard. Camilla Ruiniego, który będzie przewodniczył Mszy św. Na jej zakończenie z radością spotkam się z nimi — podobnie jak w zeszłym roku — w duchowym klimacie Groty Massabielskiej. Odmawiając modlitwę «Anioł Pański», pragnę teraz zawierzyć macierzyńskiej opiece Niepokalanej Dziewicy chorych i cierpiących na ciele i na duchu na całym świecie.

Po polsku Papież powiedział:

Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dzisiaj przypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień Chorego. Maryi zawierzam wszystkich cierpiących, a zwłaszcza ciężko chorych. Polecam Bogu lekarzy i opiekujących się chorymi. Niech Maryja, Uzdrowienie Chorych, pomaga nam dostrzec w ludziach dotkniętych chorobą oblicze cierpiącego Chrystusa. Pozdrawiam chorych i ich bliskich. Wszystkim serdecznie błogosławię.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama