Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Benedykt XVI

Niech dzięki naszemu świadectwu
słowo Pańskie «szerzy się i rośnie»

16 października 2011 — Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański»Drodzy bracia i siostry!

Wczoraj i dzisiaj odbywało się w Watykanie ważne spotkanie na temat nowej ewangelizacji, które zakończyło się Mszą św., której przewodniczyłem dziś przed południem w Bazylice św. Piotra. Głównym celem tego spotkania, zorganizowanego przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, było przedyskutowanie obszarów odnowionego głoszenia Ewangelii w krajach o prastarej tradycji chrześcijańskiej i jednocześnie podzielenie się paroma świadectwami i ważnymi doświadczeniami. Przybyło wiele osób ze wszystkich części świata, zaangażowanych w tę misję, którą już bł. Jan Paweł II wyraźnie wskazał Kościołowi jako pilne i pasjonujące zadanie. W duchu Soboru Watykańskiego II i idąc śladem tego, który zapoczątkował jego realizowanie — papieża Pawła VI — był on zarówno gorliwym propagatorem misji ad gentes, skierowanej do narodów i terytoriów, gdzie Ewangelia nie zapuściła jeszcze korzeni, jak i nowej ewangelizacji. Są to aspekty jedynej misji Kościoła, a zatem ważne jest rozważanie ich razem w tym miesiącu — październiku — w którym w najbliższą niedzielę obchodzić będziemy Światowy Dzień Misyjny.

Podobnie jak uczyniłem to wcześniej w homilii podczas Mszy św., pragnę skorzystać z tej okazji, aby zapowiedzieć, że postanowiłem ogłosić specjalny Rok Wiary, który rozpocznie się 11 października 2012 r. — w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II — a zakończy się 24 listopada 2013 r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Uzasadnienie, cele i wytyczne tego Roku przedstawiłem w liście apostolskim, który zostanie opublikowany w najbliższych dniach. Sługa Boży Paweł VI ogłosił podobny Rok Wiary w 1967 r., z okazji 1900. rocznicy męczeństwa apostołów Piotra i Pawła i w okresie wielkich zmian kulturowych. Uważam, że pół wieku od otwarcia Soboru, którego dokonał niezapomniany bł. Jan XXIII, stosowne jest przypomnienie o pięknie i zasadniczym znaczeniu wiary, obowiązku jej umacniania i pogłębiania w wymiarze osobistym i wspólnotowym, i czynienia tego nie tyle z myślą o obchodach, ile raczej w perspektywie misyjnej, właśnie w perspektywie misji ad gentes i nowej ewangelizacji.

Drodzy przyjaciele, w liturgii dzisiejszej niedzieli czytamy to, co św. Paweł napisał do Tesaloniczan: «Nasze głoszenie Ewangelii wśród was nie dokonało się samym tylko słowem, lecz mocą i [działaniem] Ducha Świętego oraz wielką siłą przekonania» (1 Tes 1, 5). Niech te słowa Apostoła Narodów będą życzeniem i programem dla misjonarzy dzisiejszych czasów — kapłanów, zakonników i świeckich — zaangażowanych w głoszenie Chrystusa tym, którzy Go nie znają lub uważają po prostu za zwykłą postać historyczną. Niech Maryja Panna pomaga wszystkim chrześcijanom być przekonującymi świadkami Ewangelii.

po polsku:

Drodzy Polacy, bracia i siostry. Serdecznie pozdrawiam was wszystkich, a szczególnie uczestników spotkania dzieła nowej ewangelizacji. Pozdrawiam tych, którzy się w nią włączają. Prośmy Ducha Świętego, by moc Ewangelii przenikała rodziny, środowiska pracy, świat kultury, polityki, życia społecznego... Niech dzięki naszemu świadectwu «słowo Pańskie szerzy się i rośnie» (por. Dz 12, 24). Z serca wam błogosławię.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: nowa ewangelizacja misje Duch Święty apostolstwo Słowo Boże ad gentes moc Ducha misja Kościoła ewangelizator rok wiary
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W